Kredi Kartı Sahibi Ölürse Borcu Kim Öder?

Her an nakit para taşıma derdini ortadan kaldıran kredi kartları, alışveriş sırasında taksit yapma olanağı yarattığı için her bireyin cebine girmiştir. Bir ailede anne, baba ve çocuklar dâhil, her fertte bir veya birkaç adet kredi kartı bulunur. Ayrıca harcama miktarına göre çip para kazandıran kredi kartları mevcuttur. Fakat alışverişi kolaylaştıran kartlar, dikkat edilmediğinde kısa süre içinde banka borcunu kabartır. Aylık harcamalar düzenli ödenmediğinde, her geçen ay kredi kartı borcuna faiz eklenir. Günümüzde biriken kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan oldukça fazla insan mevcuttur. Kredi kartı kullanan bireyler için, her hangi bir sigorta uygulaması bulunmaz. Birikmiş kredi kartı borcu bulunan birey ölürse, yasal mirasçıları bu borcu ödemekle yükümlüdür.

Ülkemizde her gün onlarca insan kaza ve hastalık nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Ölen bireyin kredi borçları, hayat sigortası bulunması halinde tamamen silinirken, kredi kartı borçlarında sigortalama söz konusu değildir ve diğer aile fertlerine yansır. Yasal mirasçıları ölen bireyin kredi kartı borçlarını kapatmakla yükümlüdür. Ölen kişinin kredi kartı borçlarının silinmesi söz konusu olmaz. Birkaç bankanın kredi kartlarını kullanan ve kredi kartı borçlarını biriktiren bireylerde, mirasçıların zorlanması mümkündür. Çünkü ödeme gününe kadar tüm borca yasal faiz uygulanır.

Kredi kartları düzgün kullanıldığında, hayatı kolaylaştırır fakat birkaç bankanın kredi kartını kullanmak ve her birinde borç biriktirmek, ödeme esnasında zorlanmaya neden olur. Kredi kartı borçlusunun ölmesi halinde ise yasal mirasçılar ödeme güçlüğü çekecektir.

Kredi kartı sahibi hayatını kaybettiğinde, kartın en kısa süre içinde kapatılması gerekir. Aksi durumda kart borcu için her ay faiz uygulanır.  Ölen kişinin kredi kartını kapatmak için, birkaç farklı yöntem uygulanabilir. İlki, bankanın müşteri temsilcisini aramak ve kart kullanıcısının hayatını kaybettiğini bildirmektir. Fakat müşteri temsilcisi kartı kapatmak için çok özel ve beklide sizin bilmediğiniz bilgileri soracaktır. Bu sebeple ölüm kâğıdı alıp, banka şubesine başvuru yapmak daha mantıklıdır. Bu başvuru esnasında biriken kredi kartı borcunu kapatmak önemlidir. Şahsi ve ispatlı başvurularda, hemen işlem yapılarak kredi kartı kapatılır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*