Mayıs 2017 En Uygun Konut Kredisi Hangi Banka

Ev sahibi olmak için doğal olarak bir çok tüketici bankalardan konut finansman desteği alma durumundadır 2017 yılında alınan karar ile mevcut konutun ekspertiz değerinin %80 oranında konut kredisi almak mümkün olmaktadır. Bu yazımızda size Mayıs 2017 ayı itibarı ile en uygun konut kredisi veren banka hangisi ve faiz oranı nedir izah edelim.

Sizde ev almaya ve alacağınız evi buldunuz acaba hangi banka en düşük faizli konut kredisi veriyor maliyeti ve masrafı en düşük ev kredisi hangi banka derseniz size Ziraat Bankası olduğunu söylemek isteriz. Masraf ve toplam maliyet konusunda da en uygun banka olduğunu söyleyebilir. 120 Ay vadeli kredi kullanacaksanız Aylık faiz 0.88 olduğunu belirtmek isteriz buna en yakın oranı ise 120 ay vade ile Vakıfbank 0.92 aylık faiz oranını sunduğunu görmekteyiz.

Ziraat Bankası 100.000 TL 120 ay vadeli  konut kredisi ekspertiz ve kredi masraflarının toplam maliyeti 1.950 TL bir masraf görünmektedir. yine bu tutarda alınan kredinin aylık ödemesi ise 1.352 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplam ödenecek meblağ ise 162.240 TL olarak karşımıza çıkar yani 2.000 TL de masraf ile birlikte toplam maliyet 164.000 TL olacaktır.

Yine yukarıda belirtilen oranlar 120-90-60 ay vade için geçerlidir. 36 ay vadeli olarak bir konut kredisi alırsanız aylık faiz oranı 0.80 olarak düşer. 2017 yılı için konut kredisi almak için muhtemelen en iyi oranı sunacak banka Ziraat Bankası olacağı görünmektedir.

Bu oranın yaz aylarında da geçerli olacağını şimdiden söyleme yerinde olmak ile birlikte güz özellikle Ağustos ayından sonra azda olsa faiz oranında düşme görülebilecektir ve faiz indirimi konusunda ziraat yine öncülük edecek gibi görünmektedir.

Peki neden Ziraat Bankası en düşük oranda kredi veriyor da diğer bankalar veremiyor veya diğer kamu bankaları da daha düşük vermeleri mümkün mü? bu sorunun cevabını Ziraat’in en büyük kamu bankası olduğunu ve özellikle Siyasi otoritenin faizlerin düşürülme baskısı olduğu bilinmektedir bu durum bankanın konut faizlerini Merkez Bankasının belirlediği faiz koridorunun en altından kredi vermesi sonucu olmaktadır.

Konut Kredisi Başvurunda İstenen Belgeler

  • Başvuru Formu,
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
  • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi,
  • Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
  • Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi,
  • Şubece istenebilecek diğer Belgeler

Eğer sizde bir konut almayı düşüyorsanız en uygun Banka ziraat olacaktır. Önümüzdeki 4-9 ay vade de bu konuda rekabet edebilecek bir banka yoktur.

Katılım bankalarından da en uygun konut kredisi Vakıf Katılım Bankası olarak görünmektedir oda 0.95 aylık oranda 120 ay vadeli şekilde konut finansman desteği sunmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*