Merkez Bankası'ndan Bankalara Yardım

Merkez Bankası’ndan Bankalara Destek

Bankaların Merkez Bankası’ndan aldıkları KGF kredilerine karşılık olarak verdikleri menkul kıymetler artık tükenmiş vaziyette. Bu durum karşısında BDDK ve Merkez Bankası harekete geçti. BDDK ve Merkez Bankası’nın yaptığı çalışmaya göre Türk Lirası kredilerinde kredi mevduat oranının %150 civarına yaklaşmasına gelen tepkilere karşılık olarak bu oranın düşürüleceği belirtiliyor.

Bankaların Merkez Bankası’na Verecekleri Kağıtları Kalmadı

Kredi Garanti Fonu (KGF) reel ekonomiye verdiği destek ile kısa zamanda bankacılık sektörünü hareketlendirmişti. Ancak son zamanda yaşanan sorunlar karşısında yapılacak olan adım ile bankaların daha az maliyet ile likidte bulunmalarını ile daha çok kredi vermelerini sağlayacak. Bankalar KGF destekli kredilerdeki limitin 160 milyar TL seviyesine ulaştığını görünce daha çok fon sağlama yarışına girdiler. Ancak bu durum için gösterilecek teminat için yine bankaların mevduat hesaplarında yarışmaya gittikleri görüldü. Bazı bankaların mevduat faizi oranını kaynak yaratmak için %11 seviyesinden bir anda %15 seviyesine çektiği görüldü. Bu durum karşısında BDDK daha az maliyetli kaynakların yurtdışından bulunmasını sağlayacak. Yurtdışı kaynaklarının sağlanması mevduat faizlerinde düşüş yaşatması bekleniyor ancak bu düşüşün kısa vadeli olacağı tahmin ediliyor. Bankaların KFG destekli kredilerden faydalanmaları için Merkez Bankası’na rehin olarak verdikleri Hazine Tahvili ve benzeri menkul kıymetler son aylarda tükenmeye başladı. Bu sebeplerden dolayı oldukça kısa bir süre içerisinde kredi mevduat oranı %147 seviyelerine çıktı.

BDDK ve Merkez Bankası’nın Düşündüğü Çözüm Yolu

Yapılan çalışmalar üzerine BDDK ve Merkez Bankası bankaların kendilerine rehin vereceği menkul kıymetlerinin kalmaması üzerine yeni bir çözüm yolu üretiyor. Kredi verme kapasitesini artırmak isteyen ancak artık bankaların menkul kıymetleri kalmaması üzerine alınacak karar ile bankaların vermiş oldukları kredileri menkul kıymetler olarak varsayarak bankaların yeniden KGF fonundan faydalanması sağlanacak. Bu düzenleme ile ilk defa Merkez Bankası likidte için kredileri kabul edecek. Ancak bankaların verdikleri kredilerin kendilerine dönüş yapmaması halinde büyük bir risk doğuracağı düşünülüyor. Buna karşılık olarak Merkez Bankası’nın sadece belirli kredileri menkul kıymetler olarak değerlendireceği de konuşulan konular arasında bulunuyor.

Krediler İle Mevduatlar %8 Arttı

KGF destekli kredilerden dolayı ortalama mevduat faiz oranı %2 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra son 5 ayda krediler ile mevduatlar %8 oranında arttı. Alınan verilere göre yıl başından beri mevduat faizi oranı 2,08 puanında artış gösterdiği görülüyor. Artan mevduat faizi oranları aynı zamanda kredi faizlerini de etkilediği için 2017 yılı başı itibari ile hareketlenen kredi faiz oranları ile karşılaşılıyor. Yatırımcı için faydalı olarak görülen yüksek mevduat faizi oranları kredi çeken vatandaşlar için oldukça yüksek faizler anlamına geliyor. Bu durumda ülke ekonomisi olarak oldukça sıkıntılı bir sürece neden olacağından dolayı BDDK ve Merkez Bankası’nın mevduat faizleri üzerine bir çalışma yapıp yapmayacakları merak ediliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*