neden-findeks-kredi-notum-yok
neden-findeks-kredi-notum-yok

Neden Findeks Kredi Notum Yok?

Hepimizin bileceği üzere, bankaların bizlere kredi ya da kredi kartı verebilmeleri için, olmazsa olmaz dedikleri kural, bizlerin kredi notlarıdır. Bankaların böyle bir şart sunmasındaki neden ise, kredi notuyla birlikte borçlarımıza yönelik ödeme performansımızı görmeleri ve buna göre de bizlerin güvenilir bir müşteri olup olmadığımızı anlamalarını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere, kredi notu oluşturulurken, bankalar ile yapılan ilişkiler göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan ödemeler ya da geciktirilen ödemeler göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler ile birlikte, kredi notumuz Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmektedir. Fakat, son dönemlerde kredi notum yok gibi konularda birçok araştırma yapıldığını görmekteyiz. Findeks sistemi üzerinden kolayca yapılan kredi notu sorgulaması sırasında, kişilere ait bir notun olmadığının görülmesi oldukça normaldir. Çünkü, bu kişilerin geçmiş dönemde herhangi bir banka ile işlem yapmadıkları gerçeği ortaya çıkacaktır. Eğer bu şekilde bir sorun yaşanmışsa, yapılacak şeyler oldukça basittir. Bundan dolayı paniğe kapılmamanız gerekmektedir.

Kredi Notu Olmayanlar Ne Yapmalıdır?

Kredi notu oluşmamış olan kişiler, ilk olarak bir bankaya giderek kendi isimlerine vadesiz mevduat hesabı açtırmalıdırlar. Açtırmış oldukları bu hesaba, tek seferde ya da art arda aralıklar ile para girişi yapılmalıdır. Bu, Kredi Kayıt Bürosu’nun sizin adınıza bir dosya açması için yeterli olacaktır. Fakat, hiç gözükmeyen kredi notunuzun şekillenmesi için, vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Eğer, cep telefonu, elektrik, su ya da internet faturanızı otomatik ödeme talimatı ile ödemeyi kabul ederseniz, kredi notunuz da bir anda şekillenecektir.

Oldukça kolay bir şekilde çözülecek bu durum, ortadan kaldırılmazsa sizleri şu şekilde sorunlar bekleyecektir. İlk olarak bankalara gittiğiniz zaman, bir kredi notunuz olmadığı için kredi kartı veya kredi başvurunuz reddedilecek ya da çok düşük bedelde kabul edilecektir. Tabi ihtiyaç kredisi alma ihtimaliniz düşük de olsa vardır. Ama, bankaya giderek bir konut kredisi ya da taşıt kredisi aldığınız zaman, banka hiçbir şekilde sizlere kredi vermeyecek, bununla birlikte başvurunuzu işleme de almayacaktır. Bu yüzden, vadesiz mevduat hesabı açtırdıktan sonra, ödeme talimatı vererek, problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*