tum kredi notu yukseltme yollari
tum kredi notu yukseltme yollari

Tüm Kredi Notu Arttırma Yolları

Gerek ülkemiz, gerekse dünya genelinde yaşanan ekonomik bunalımlardan dolayı, nakide sıkışan kişilerin başvurdukları ilk yerler bankalardır. Ayrıca, sadece ekonomik bunalımların olduğu zamanlarda değil, yeni bir konut, ev ya da daha düşük bütçeli ihtiyaçlar için yine bankalara başvurulmaktadır. Alınacak kredilerle birlikte kişiler ekonomik açıdan rahatlarken, bir yandan da ödeme kolaylığı olduğundan dolayı, bireyler çok büyük sorunlardan kurtulmaktadırlar. Ama, içerisinde bulunduğumuz günlerde, kişilerin bankalara gittikleri zaman, olumsuz yanıt aldıklarını görmekteyiz. Genel sebep ise, kredi notlarının düşük olmasıdır. Kredi notunun neden sorun olduğunu, bu notun nasıl belirlendiğini, kredi notu arttırma yollarının neler olduğunu anlamak için ise, yapılacak adımlar şu şekildedir.

  • Kredi notu arttırma yollarına geçmeden önce, bireylerin neden red yanıtı aldıklarını öğrenmeleri gerekecektir. Çünkü, red yanıtı almanızın nedeni, bankalar tarafından kara listeye eklenmiş olmanız ya da kredi notunuzun düşüklüğünden kaynaklanabilir. Eğer, kredi notu arttırma yollarına gitmek istiyorsanız, red yanıtının nedeni kredi notundan kaynaklanmalıdır. Kara listeye girenler için, kredi sicil affından yararlanmak ya da Kredi Kayıt Bürosu tarafından bu cezanın silinmesi için dört yıla yakın bir süre beklemek gerekmektedir.
  • İlk olarak borçlarınızı hesaplamalısınız. Aylık elde ettiğiniz gelirinizin yarısını bu borçları ödemek için kullanmalısınız. Gününde yapacağınız her ödeme, sizin kredi notunuzda ciddi bir artışın olmasına yol açacak ve hedeflerinize ulaşmanızda da size hız kazandıracaktır.
  • Her ne kadar unutulsa da, kredi notunuzun düşme sebeplerinden birisi de, birikim yapmamış olmanızdır. Bundan dolayı, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye devam ederken, bankada açtıracağınız bir hesapta birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Birikim denildiğinde çok yüksek tutarları düşünmeyin. Gündelik hayatta tasarruf ettiğiniz paraları bile biriktirmeniz, bankalar tarafından olumlu karşılanacaktır.
  • Borçlarınız içerisinde, tek seferde ödeyeceğiniz bir kredi kartı borcunuz bulunuyorsa, önceliğinizi ona vermelisiniz. Tek seferde kapattığınız borcunuz, kredi notunuzun bir anda artmasını sağlayacaktır.
  • Kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyor ya da elinize kalan tutarlar az kalıyorsa, kesinlikle borcunuzu yapılandırma yoluna gitmemelisiniz. Bankalardaki borçların yapılandırılması sırasında imzalatılan sözleşmelerde, borçların ödenemeyeceğini kabul ettiğiniz açık bir şekilde belirtilmektedir. Bu da, kredi notunu arttırmak isteyen kişilerin, yara almasına sebep olacaktır.
  • Kredi notunuzu arttırmak için çabaladığınız bu süreçte, bankalara kesinlikle kredi kartı ya da kredi başvurusunda bulunmamalısınız.
  • Son olarak, kredi notu arttırma yollarını denemeye başladıktan sonra, üç ay bekleyin. Bu sürenin ardından da Findeks sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapın.

Eğer sorgulama işlemi sonrasında, bankalarda kredi alabilmeniz için yeterli olan bir kredi notuna ulaşmışsanız, bundan sonraki borçlarınızı zamanında ödeyerek, tekrar sorun yaşamazsınız. Eğer kredi notunuzun biraz daha artması gerekiyorsa, bahsetmiş olduğumuz yolları uygulamaya bir süre daha devam etmeniz, istenilen sonuca ulaşmanız için yeterli olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*