olen kisinin emekli maasi
olen kisinin emekli maasi

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Bilindiği üzere, devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte, devletten emekli maaşı alan bireylerden birisi vefat ettiği zaman, maaşı eşine ya da çocuklarına bağlanabilmektedir. Vefat eden kişinin peşinden hemen bu işlemler yapılmasa da, kişilerin yas dönemlerini bitirdikten sonra, resmi dairelere giderek bazı işlemleri başlatmaları gerekmektedir. Ölen kişinin emekli maaşının eşine veya çocuklarına bağlanabilmesi için, ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na, dilekçe ile başvurmak gerekecektir.  Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvurular sırasında da, kişilerin bazı evrakları yanlarında götürmeleri gerekecektir. Bu evraklar şu şekildedir.

 • Ölüm aylığının kime bağlanmasını istediğinizi içeren talep dilekçesi yazmalısınız. Bunun yanı sura, dilekçe hazırlanırken, TC kimlik numaranız ve ikametgah adresinize de yer vermeniz gerekmektedir.
 • Veraset İlamı’nın aslı ya da noter tarafından onaylanmış kopyası.
 • Hastaneden alınacak ölüm belgesi.
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak ya da E-Devlet üzerinden çıkarılacak Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği
 • Nüfus kayıt örneğine uygun bir şekilde doldurulan kimlik araştırma belgesi.
 • Son birkaç ay içerisine ait olan üç adet vesikalık fotoğraf.

Ölen kişinin emekli maaşı için başvuru yapıldığında, dikkat edilmesi gereken bir durum da vardır. Eğer, eşlerden her ikisi de emekli ve emekli oldukları kurum da farklı ise, hem kendi maaşı hem de ölen eşten kalan maaş alınabilecektir.

Vefat eden eşin, emekli maaşından eşi ya da çocuklarının faydalanabilmesi için, bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Kişinin en az 1800 günlük, malül, yaşlılık veya ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması gerekmektedir.
 • Borçlanma süreleri dışındaki en az 5 yıllık sigortalı olma süresi ve toplam 900 günlük ğrimin bildirilmiş olması gerekmektedir.

Bu iki şart tamamlanıyorsa, ölen kişinin emekli maaşı eşine ya da çocuklarına bağlanabilecektir. Yalnız, hem eşin hem de çocuklarının bu emekli maaşından talep hakkı bulunmamaktadır. Bu yüzden de, Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek yapılacak başvuruda, emekli maaşından kim faydalanmak istiyorsa onun başvuru yapması gerekmektedir. Yapılan bu başvurular, yaklaşık olarak 30 iş günü içerisinde sonuçlanacak ve tarafınıza sonucu bildirilecektir. Maaş bağlanması halinde ise dilekçe tarihinden itibaren hesaplanır ve biriken maaşlar topluca ödenir.


4 Comments Posted

 1. Annem bağkurlu iken kanser tedavisi görmeye başladı.Daha sonra hastalık ilerleyince malulen emekli başvuruldu ve oldu.Şimdi vefat etti bu maaş sskdan işçi emeklisi olan ve aylık alan babama kalır mı?ne yapmak gerekir?

 2. Emekli sandığından annem dul maaşı alıyordu 2001 senesinde vefat etti onun aldığı maaş ,yetim maaşı alan kızına aktarılırmı.Bili verirseniz sevinirim

 3. Merhaba,babam vefat etti.Annem ssk dan emekli.Babam ocak ayında bagkurdan emekli oldu.Ancak ölüm belgesi bizde değil.Nasıl başvuruda bulunabiliriz?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*