protesto edilen senet
protesto edilen senet

Protesto Edilen Senet Sicili Etkiler Mi?

Senetler ile yapılan işlemlerin olumsuz gidişatı sırasında karşınıza çıkacak olan banka protestosu, senetin son ödeme tarihinden en geç bir hafta önce, borçlulara iletilmektedir. Banka tarafından yapılan bu bildirim, ödeme süresi yaklaşan veya geçmiş olan bir borcun olduğunun kullanıcıya hatırlatılmasını içermektedir. Eğer, bankanın yapmış olduğu bu bildiriye uyum sağlayarak borçlar ödenirse, herhangi bir durum ortaya çıkmayacaktır. Fakat, protesto süresi dolmasına rağmen bir ödeme yapılmamışsa, bu durumda borçluları çok kötü bir durumun beklediğini söyleyebiliriz. Çünkü, bankaya bir borcunuz olmasa bile, alacaklının seneti bankaya getirmesinden dolayı, bu ödememe işlemi sizin kara listeye girmenize neden olacaktır.

Kara listeye girmek ise, bilindiği üzere bankacılık sektöründeki en ağır cezalardan bir tanesidir. Çünkü, bu cezayı alan kişilerin sicilleri uzun yıllar boyunca bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmekte ve bankalara borçları olmasa bile, iyi bir müşteri gözü ile ne yazık ki bakılmamaktadır. Bundan dolayı, banka protestosu aldıktan sonra kendisini ne gibi sonuçların beklediğini merak eden kişilerin, oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Protesto süresi, bildirim size yapıldıktan sonra bir hafta için geçerli olacaktır. Bundan dolayı, olabildiğince erken ödeme yapılmalıdır. Fakat, ödeme yapılmazsa, bu durumda bankadan alınan bu protesto, yerini ihtara bırakacaktır. Bu durum da aynı şekilde sicilinize işleyecektir.

Protesto ve ihtara rağmen borcu ödenmeyen bir senet söz konusu ise, bu durumda alacaklı konumdaki kişinin yapması gereken son ve en etkili yol icra dairelerine başvurmaktır. Buraya başvurulabileceği gibi, alanında uzman bir avukat ile görüşme sağlanarak ona vekalet verilebilir ve süreç oldukça hızlandırılabilir. Banka protestosunda olduğu gibi, bu aşamada da herhangi bir ihtimalden söz etmemiz mümkün değildir. Eğer, senet istenilen zamanda ödenmez ise, icra mahkemelerinde davalar görülmeye devam eder ve alacağın tahsili için, borçluların üç aya kadar hapsedilmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra, borçluların üzerine kayıtlı olan taşınmazların ya da eşyaların haczi gerçekleştirilerek borcun ödenmesi sağlanabilecektir. Oldukça sıkıntılı bir şekilde sonlanacak olan bu senet borçlarında, kesinlikle ihmalkar olunmaması gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*