Öğrenci Kredisi (Eğitim Kredisi)

Öğrenci kredisi, Her türlü özel okul olmakla birlikte dershane etüt veya kurs giderlerini de kapsayacak şekilde bankalar tarafından 12 aydan 60 aya kadar yine 60 Bin TL ye kadar eğitim giderleri veya yıllık ödemeler için sağlanan bir eğitim kredisi finansman desteğidir.

Bu yazımızda size bankaların sunduğu krediler vadeler ve faiz oranlarını sunacağız. Öğrenci velileri veya Yüksek öğrenimini özel üniversitelerde yapmak isteyenler, Dershane ücretleri, Kurs ücretlerini finansman etmeye yönelik bu krediler hemen hemen tüm bankalardan almak mümkündür Bankalar arasında değişik vadeler ve azami oranlar olsa da özünde bireysel ihtiyaç kredileri aynı kapsamda değerlendirmek gerekir. Eğitim Kredisi faiz oranları Bireysel kredi faiz oranları ile paralel bir seyir de olduğunu da belirtelim.

Eğitim Kredisi Şartları

Eğitim kredisi için en temel şart alınan nakit paranın eğitim masrafları için kullanılması gerekmekte yani bir nevi proforma fatura karşılığı yada banka alınan krediyi okul hesabına adınıza aktarabilmektedir.Örneğin özel İlkokul, Ortaokul, Lise veya Üniversite yıllık ödemesini banka kredisi ile ödemeniz mümkündür, Yine Dershane veya Dil Kursu gibi yurt içi yurt dışı okul veya kurs bedelleri de kredi konusu olmaktadır.

18 Yaşından küçük olanlar için öğrenci velisi tarafından kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kredi çekebilme konusunda yaş sorunu olmayan öğrenciler ise kendi adına kredi başvurusunda bulunabilir. Banka Kredi verirken kredi çekebilme yeterliliğini de istemektedir, örneğin gelir belgesi ile birlikte başvuru sahibinin kredi notu finansal durumu ve mevcut banka borçları başvurunun olumlu veya olumsuz sonucuna etki edecektir.

Başvuru esnasında istenen belgeler

gelir belgesi öğrenci sürekli gelir belgesi sunmalıdır yine öğrenci velisi gelir belgesi olmalıdır, Öğrenci kayıt belgesi, öğrenci okula kabul belgesi, varsa yurt dışı okullar için vize onayı kurs kayıt belgesi gibi belgelerinde ibrazı gerekmektedir. Daha fazla bilgi için banka şubesini mutlaka ziyaret ediniz.

Eğitim Kredisi Limit ve Vadeleri

Öğrenci kredisi için bankaların farklı paketleri bulunmaktadır, 60 aya kadar vade olanağı sunulmaktadır. Denizbank ve Odeabank 60 ay vadeli olarak bu krediyi 60 Bin TL ye kadar sağlamaktadır. En düşük vade Vakıfbank ta iken en uygun faiz ise garanti bankası olarak karşımaza çıkmaktadır.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

36 aya kadar vadeli olarak, taksitli veya Kredili Mevduat Hesabı şeklinde kullandırım yapılabilmektedir. Kredi, öğrenci / kursiyer velilerine, öğrencinin / kursiyerin bu tür eğitim masraflarını üstlenen herhangi bir aile bireyine veya düzenli ve sürekli gelir sağlayan bir mesleği var ise öğrenciye / kursiyerlere ödenebilecektir. Şahsi ve/veya maddi teminat alınmaktadır. Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılmaktadır.

Yapı Kredi Bankası Eğitim Kredisi

Yurt içi ve yurt dışı, tüm eğitim harcamalarınız için 50.000 TL, 48 ay vadeye kadar Eğitim Kredisi alabilirsiniz. İster dosya masrafsız, ister düşük faizli Eğitim Kredilerinden faydalanmak için en yakın Yapı Kredi şubesini ziyaret edebilir yada resmi İnternet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

Eğitim masraflarının tamamını peşin ödemek oldukça zordur. Çocuğunuzun eğitim masraflarının tamamını karşılamak için Banka tarafından geliştirilmiş olan 48 aya kadar 1,25 faiz oranı ile  “Eğitim Kredisi”. öğrencilerin özel okul, üniversite gibi eğitim giderlerinin karşılanmasında kullanılabilir. Eğitim kredisinde ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilirsiniz ya da fatura karşılığı krediyi nakden alabilirsiniz. Eğitim kredisi almak için, İş Bankası şubeleri mobil ve internet bankacılığı ile başvurabilirsiniz.

Vakıfbank Eğitim Kredisi

İlköğretimden lise son sınıfa kadar eğitim-öğretim veren Devlet Okulları, Özel Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izinli Kurslar, Dershaneler, Spor Okulları, Yaz Okulları vb. eğitim ve kültür hizmetleri veren kurumların öğrenci velilerine ve ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için VakıfBank’tan 40 Bin TL 12 Ay vadeli olarak 1,18 faiz oranı ile sunmaktadır.

Denizbank Eğitim Kredisi

Denizbank en uzun vadeli eğitim kredisi sunan bankadır 60 ay vadeli olmak üzere 60 Bin TL ye kadar kredi kullanabilirsiniz bankanın başvuru kanallarını kullanarak başvurunuzu yapmanız mümkündür.

Odeabank Eğitin Kredisi

Odeabank ta yine 60 ay vadeli eğitim kredisi sunmaktadır 20 TL ye kadar sağlanan kredi faiz oranı 1,51 olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası Eğitim Kredisi

Öğrenci kredisi almak için Garanti Bankası da yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda 25 Bin TL ye kadar 1,25 aylık faiz ve 48 ay vadeye kadar eğitim kredisi vermektedir.

İNG Bank eğitim Kredisi

Yine dilerseniz İNG den de kredi alabilirsiniz banka 48 ay vadeli 50 Bin TL ye kadar kredi sağlamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*