Senetle Para Almak Mantıklı mı?

Para gerekli olduğunda; ilk olarak eş, dost ve akrabadan borç para istenir. Senet yapılmadan, faiz uygulanmadan verilen borç paranın, çok kısa süre içinde geri ödenmesi gerekir. Bu sebeple nakit ihtiyacını gidermek için en sağlıklı yol yasal olarak banka kredilerinden yararlanmaktır. Fakat bankadan kredi çekmek için, kredi notunun, gelirin yüksek olması ve sigortalı bir işinizin bulunması şarttır. Çünkü banka memurları kredi başvurusu yapan her bireyin, kredi borcunu rahatlıkla ödeyeceğini görmek ister. Bu şartlar yerinde olmadığında ise kredi başvurusu redde girer. Yani nakit ihtiyacını karşılamak için farklı yollar bulmak gerekir.

Banka kredisinden faydalanamayan, eş dosttan borç para bulamayan bireylerin en sık başvurduğu yöntem, senetle para almaktır. Günümüzde senetle para veren, yani tefeci usulü çalışan kişi ve firmalar mevcuttur. Mağdur durumdaki kredi kartı borçlularının, iş kurma hayali kuran bireylerin umutlarını kullanan bu şahıslar, oldukça fazla borç altına girmenize neden olur. Hatta ödeme sorunu yaşandığı anda, üzerinize kayıtlı gayrimenkullere el koyma, yüksek faiz nedeni ile aldığınız paradan katbekat fazla ödeme yapma zorunluluğu doğar.

Senetle para veren firmalar, banka faizlerinin çok üstünde faiz ile çalışır. İmzalanan senetlerde kelime oyunları yapıldığı ve borç karşılığı ev, araba gibi mal varlıklarını ipotek altına alındığı bilinmektedir. Senetle para verenlerin amacı, kısa süre içinde maksimum kar elde etmektir. Bu sebeple senetle para verenler ile çalışmamayı tercih etmek gerekir.

Acil nakit ihtiyacı belirdiğinde, bankadan kredi çekebilmek için tüm şartların zorlanması gerekir. İlk olarak dağınık halde bulunan tüm borçların borç transferi yapılarak tek çatıya toplanması önemlidir. Bu işlem sonrasında, kredi kartı borçlarını ve kredi borçlarını yeniden yapılandırma yapmak gerekir. Borç yeniden yapılandırma işlemi sayesinde, yeni ve daha düşük taksitli kredi kullanmak ve tüm borçlardan kurtulmak mümkündür. Elden para gerektiğinde ise senet ile para almak yerine, ek iş yaparak gelir miktarını artırmak gerekir. Günümüzde bilgisayar aracılığı ile çeviri yapan, makale yazan veya şirketlerin tanıtım yazılarını hazırlayan birçok birey ek gelir elde etmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*