Tefecilerden Alınan Para Yasal mı?

Nakit sıkıntısı yaşayan bireylerin, ilk başvuru yaptığı yer doğal olarak bankalardır. Fakat bankadan kredi çekebilmek için bazı şartların uygun olması gerekir. Bankacılık sistemi için büyük anlam taşıyan kredi notu, kredi başvurusu yapıldığı anda ilk bakılan tablodur. Kişinin mali geçmişini, ödemeler konusundaki titizliğini kapsayan kredi notu, 1200 seviyesinin altında ise kredi başvurusu kabul edilmez. Nakit para bulmak için dostlardan yardım istense bile, alınan borcun toplu olarak ve kısa süre içinde ödenmesi gerekir. Dostlardan alınan borç uzun süre ödenmediğinde, tartışmaların yaşanması kaçınılmazdır. Yüksek limitli ve uzun vadeli borç para bulmak için son çare tefecilere başvurmaktır.

Günümüzde, tefecilik sistemi tıpkı eskisi gibi sıkça kullanılmaktadır. İnternet ortamında reklam yapan ve ‘’senetle para verilir, borç para verilir’’ gibi sloganlar ile reklam yapan şahıs ve firmaların tarzı, tefeci usulü çalışmaktır. Acil nakit ihtiyacını karşılamak için tefeciden alınan parayı, piyasa koşullarının oldukça üstündeki faiz oranları ile geri ödemek gerekir. Senet imzalama aşamasında hile yapan ve ödemeler aksadığında gayri resmi yollara başvuran tefeciler, çok kısa süre içinde çok fazla para koparmak amacı ile çalışır. Üstelik tefecilik yasal bir sistem olmadığı için, tefecileri şikâyet etmek mümkün değildir.

Nakit sıkıntısı oluştuğu anda, bankadan kredi çekmenin yollarını aramak veya mesai saatleri dışında yeni bir iş bulmak gerekir. Kredi notu düşük olduğu için kredi başvurusu redde giren bireylerin, yeni bir ödeme planı yaparak, kredi notunu yükseltmesi mümkündür. Mevcut kredilerin borç transfer yöntemi ile tek bir bankaya toplanması ve yeni bir ödeme planı çıkarttırılması gerekir. Yine fatura ödemelerinde, kredi kartı taksit ödemelerinde 3-4 ay titiz davranmak kredi notunun birkaç puan yükselmesini sağlar. Ardından borç yeniden yapılandırma yaparak tüm borçlardan kurtulma şansı bulunur.

Elden veya bankadan para bulma imkânı bulunmayan birçok birey, tefecilerden para alır. Fakat tefeciden alınan para yasal değildir.  Senetle verilen para, çoğu zaman zor kullanılarak geri alınır. Tefeciden alınan paranın, katbekat fazlasını ödeme ayrıca ödemelerde gecikme olduğunda mal varlığınıza el koyma işlemi yapılması mümkündür.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*