TEB altın hesabı

TEB Altın ve Gümüş Hesabı

TEB yatırım tercihlerini altın ve gümüş üzerine yapmak isteyen müşterilerine özel yatırım hesapları oluşturdu. Altın alıp sonra satarak yatırımını değerlendirmek isteyen kişiler güvenli bir şekilde bu işlemlerini yaparken banka kontrolü altında yatırımlarını değerlendirme fırsatı buluyorlar.

TEB Altın Hesabı

Altın hesaplarına yatırım yapmak isteyenler bu yatırımlarını fiziki olarak altın şeklinde yapabiliyorlar. Ayrıca istenilmesi halinde banka tarafından belirlenen altın miktarını ödeyerek hesaba altın aktarımı da yapılabiliyor. Hesap detayları ise şu şekilde;

 • En az 0,01 gr ve katları şeklinde altın alım satımı yapılabiliyor.
 • Vadesiz altın hesabı için TEB tarafından hesap işletim ücreti alınmıyor.
 • Birden fazla vadesiz altın hesabı sahibiyseniz hesaplarınız arasında altın şeklinde havale yapabiliyorsunuz.
 • Aynı zamanda vadeli altın hesabı sahibi olmak isteyenler en az 5 gr altın ile hesap başlangıcı yapabilirler.
 • İstediğiniz vade seçenekleri ile uygun faiz oranları sunulan vadeli altın hesabı TEB tarafından banka müşterilerine sunuluyor.

Altın hesabı açan kişiler bankadan profesyonel destek alarak ne zamanlarda alım ve satım yapacağınız üzerine tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığı ile yapacağınız alım satımlarda anlık olarak işlem yapma konusunda uzmanlarla görüşmeler yaparak işlemlerinize karar verebilirsiniz.

Altın Hesabı Faiz Oranları

Yeni açılan TEB altın hesabında %2,25’e varan faiz oranlarından faydalanabiliyorsunuz. Verilen faiz üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılıyor. Aylık %0,75, 3 aylık %1,5, 6 aylık %1,50 ve 9 aylık vadelerde açılan altın hesaplarında %1,75 faiz oranı veriliyor. Hesabın avantajları ise döviz alıp satar gibi altın alıp satma imkanı sunulmasıdır. Ayrıca istediğiniz bir zaman da dolar yada TL hesabınız üzerinden altın hesabınıza online olarak altın alımı yapabilirsiniz. Hesabınızdaki altınlarda eski tarih sorunu yaşamaz her zaman yeni tarihli altın gibi alım satım yapabilirsiniz.

TEB Gümüş Hesabı

Tüm altın hesabı özelliklerinden aynı şekilde gümüş hesaplarda da faydalanılabiliyor. Ayrıca gümüş hesap özellikleri ise şu şekilde;

 • En az işlem limiti 1 GR olarak belirleniyor ve 1 XAG= 1 GR eşitliği baz alınıyor.
 • TEB vadesiz gümüş hesaplarında hesap işletim ücreti alınmıyor.
 • Altın hesabında olduğu gibi diğer vadesiz gümüş hesaplarından istediğini gümüş hesabına havale yapabiliyorsunuz.
 • Yatırım için yapacağınız alım satım işlemlerinde şubeleri, internet bankacılığını yada telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.
 • Gümüş alım satımı sırasında masraf veya komisyon ödemesi yapılmıyor. Fiziki teslimat yapılamıyor sadece şubelerden yapacağınız nakit alımlar şeklinde hesap açabiliyorsunuz.
 • TEB Gümüş Depo Hesabı ticari ve bireysel tüm banka müşterileri tarafından açılabiliyor.

Gümüş Hesap Masrafları

SPK yatırım ekstresi masrafı olarak 1,81 TL ve %5 oranında BSMV ilave ücret ekleniyor. Eğer noterden ekstre iletilmesi isteniyorsa masraf alarak en az 50 TL en fazla 1000 TL alınabiliyor. Fiziki olarak gümüş alım satımlarında azalan talep karşısında TEB gümüş hesabı ile altına oranla daha değişken bir görünüm sergileyen gümüş üzerinden yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*