The National Commercial Bank’tan Türkiye Finans’a Yatırım

Türkiye Finans Katılım Bankasında %67,03 ile en büyük hisseye sahip olan The National Commercial Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Mansour S. Al Maiman Türkiye Finans bankasındaki yatırımı stratejik ve uzun vadeli gördüklerini açıkladı. Türkiye’nin jeolojik konu ve politik gücünden faydalanarak bankacılık sektöründe tüm dünyaya ulaşmayı hedefleyen NCB bu isteklerini Arabistan üzerinden gerçekleştiremediklerini söylediler.

İkinci Ana Faaliyet Üssü Türkiye!

Katılım bankası olarak Türkiye’de önemli bir konumda olan ve bu alanda öncü olan Türkiye Finans’ın en büyük hissedarı olan NCB yönetim kurulu başkanı olan Maiman Türkiye’ye geldi. Üst düzey ziyaretler gerçekleştiren Maiman Türkiye Finans bankasını büyütmeyi hedeflediklerini belirtti. Aynı zamanda Maiman Türkiye’de gerçekleştirdiği diğer görüşmeler ile farklı alanlarda yatırım ve ticaret anlaşması yaptı. Ayrıca Maiman yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin güçlü ekonomik temellerinden dolayı katılım bankacılığının büyüme potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’yi ikinci ana faaliyet üssü olarak gördüklerini belirten Maiman müşterilerine sundukları hizmeti de mükemmelleştirilmesini istediğini belirtti.

Bu yönde atılacak adımları ve gelecek yıllardaki bankacılık hedeflerini de Türkiye Finans yetkilileri ile görüştü. Suudi Arabistan ile Türkiye arasında ekonomik ve politik bağların gittikçe güçlü bir hal aldığını belirterek Türkiye piyasasında yaşanan büyük sıçramaların NCB’ı heyecanlandırdığını belirtti. NCB’ın ticaret hacminin büyümesi için Türkiye Finans’ın yarattığı piyasa değerini kullanmak istediklerini ve Arabistan pazarında yakaladıkları lider konuma Türkiye’de de sahip olmak istediklerini belirtti. Türkiye’de yapılan yatırımların son 2008 yılından beri NCB için bir kaç kat halinde geri döndüğünü bildiren Maiman Arabistan içerisindeki ilişkileri bulunan diğer bankalara da Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda teşvikte bulunduklarını anlattı.

Türkiye Finans katılım bankası olarak faizsiz bankacılık anlayışının Türkiye’deki öncüleri arasında bulunuyor. Albaraka Türk bankasının başlattığı katılım bankacılığına Türkiye Finans bankası giriş yaparak bu alandaki bankacılığın öncülüğünü üstlendi. Uzun yıllardır müşterilerine faizsiz bankacılık hizmetleri verdiğinden dolayı yaptığı ticaret, inşaat ve yatırımlar ile de Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor.

Öz Kaynak Miktarı 15,7 Milyar $

The National Commercial Bank yani NCB 1953 yılındı kuruldu ve bugün 15,7 milyar dolar gibi güçlü bir öz kaynağa da sahip konumda. 2008 yılında Türkiye Finans katılım bankasının %67,03’lük hissesini satın alarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Günümüzde Suudi Arabistan’ın en büyük kamu bankası olma özelliğini taşıyan NCB 5 ülkede yatırımı bulunuyor. Türkiye Finans’ı aldıktan sonra ülkemizdeki en büyük özel bankalar içerisinde ilk 20’de yer alıyor. Son 10 yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde ekonomik büyüklüğünü artıran Türkiye NCB’ın yatırım yaptığı 5 ülke arasında ilk konumunu koruyor.

Ana faaliyetlerin yürütüldüğü ve dünyanın diğer ülkeleri ile ilişkilerin sağlandığı bölge olarak Türkiye ve Türkiye Finans bankasının seçilmiş olması ileriki yıllarda diğer Suudi Arabistan bankalarının da Türkiye’de yatırım yapacağını gösteriyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*