Türkiye'nin Ödeme Yöntemi

Türkiye’de Yeni Bir Dönem TROY Ödeme Sistemi

Dünya çapında kullanımı olan MasterCard ve VISA gibi ödeme şekillerine alternatif yerli ödeme şekli olan TROY geldi. Bankalararası Kart Merkezi yani BKM tarafından kullanıma başlatılan TROY ödeme sitemi kullanımına 2017 içesinde toplamda 29 banka geçecek.

TROY Kartlar Kullanıma Açıldı

TROY ödeme sistemine geçen bankalar kartları müşterilerin kullanımına 2016 yılı itibariyle sundu. Kartların sağ alt köşesinde TROY yazan kartlar ile Türkiye’nin kendi ödeme sistemini kullanarak ödeme yapmış olacaksınız.

TROY Nedir?

Türkiye’nin Ödeme Yönteminin kısaltılması olan TROY tıpkı VISA ve MasterCard gibi bir ödeme sistemi yada kart markasıdır diyebiliriz. Tamamen milli olan TROY ödeme sistemi ve işletimi BKM tarafından yönetilecek. Henüz ilk yıllarında sadece ülkemizde geçerli olacak TROY ileriki zamanlarda tüm dünyada kullanılması hedefleniyor.

TROY’un Tüketiciye Faydası Ne Olacak?

  • Bu ödeme şekli tamamen yerli olduğu için mutlaka tüketiciye yansıtması olacak.
  • Başta kart hizmetlerinin ucuzlaması kart kullanıcıları için faydalı oluyor.
  • Yerli olmasından dolayı milli ekonomiye katkı sağlayarak dolaylı yoldan tüm vatandaşlara fayda sağlayacak.
  • Yeni bankacılık ve kart teknolojilerine MasterCard ve VISA’nın izin vermesini beklemeyecek daha hızlı geçiş sağlayacağız.
  • Küçük ödemelerin kartlar ile yapılması işletmelere yarardan çok zarar sağlıyor. Çünkü işlem başı alınan ücret yüksek olduğu için işletmeler kar etmenin tek yolunu yüksek harcamalara özendirmek olarak görüyor. Bu sistemle işlem ücretleri düşecek ve işletmeler kar ettikçe daha fazla indirim yapacaktır.

Neden TROY Ödeme Sistemine Geçtik?

Bu ödeme sistemlerine geçmemizdeki en büyük sebep Türkiye’deki kredi kartları ve banka kartlarının kullanımının %97’sinin ülke içerisinde olması olarak gösteriliyor. Sadece %3’lük bir dilim kartlarını yurtdışı alışverişlerinde kullanıyorlar. Bu durum karşısında milli ödeme sistemine geçmek ülke ekonomisine ve bireysel ekonomiye katkı sağlayacak.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye içerisinde yapılan ödemelerde %40 oranında kredi kartı kullanılıyor ve %60’lık dilim ise nakit ödeme yapıyor.

TROY Ödeme Sistemi Nasıl İşliyor?

Bu sisteme geçen banka kartları ilk başlarda manyetik bantların ve çiplerin bulunduğu bir sistem olarak hayatımıza girdi. İleriki zamanlarda mobil ve temassız bankacılık gibi tüm bankacılık hizmetlerinde kullanılacak.

BKM tarafından hazırlanan yazılımların hazır olması halinde ileriki zamanlarda tüm bankalar TROY ödeme sistemine sahip kartlar çıkarmak için lisans sahibi olacak. Ayrıca bu kartların kullanıldığı üye iş yerleri ve ATM sayıları da kısa zamanda artacağı düşünülüyor.

TROY’un En Büyük Amacı

Türkiye’de yapılan ödemelerin %60’ının nakit olarak yapılması kayıt dışı ödemelerin artmasına neden oluyor. TROY ödeme sistemi sayesinde nakit ödemelerin yapılması en aza indirilerek ileriki zamanlarda nakit kullanımını sıfır seviyesinde görmek hedefleniyor. Böylece tüm ödemeler vergi vererek yapıldığı için ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlanacak. Türkiye’nin Ödeme Yönetimi özelliğine sahip kartları alırken sağ alt kısımda TROY logosunun olduğuna mutlaka dikkat edin.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*