Uzun vadeli mevduat hesapları

Uzun Vadeli Mevduatlara Daha Fazla Faiz Geliyor

Bankaların uzun vadeli mevduatlara verdiği düşük faizden dolayı birikimleri olan kişiler aylık mevduatlara yöneliyorlardı. Son olarak bankalar uzun vadeli mevduatlara daha fazla mevduat faizi vererek nakit ihtiyaçlarını daha kolay karşılamayı hedefliyorlar. 1 yıllık mevduat hesaplarında aylık faiz oranı 14,75 değerlerini gördü.

Kredi Garanti Fonunun Etkileri

Devlet tarafından Kredi Garanti Fonu ile desteklenen bankalar bu fondan daha fazla faydalanmak için teminat gösterebilecekleri nakit ihtiyaçlarını farklı yollardan karşılamaya çalıştılar. Birikimlerini 12 aylık vadeli mevduat hesabı ile değerlendirmek isteyenler örnek olarak şu şekilde faiz oranları ile karşılaşıyorlar;

  • ING Bank Turuncu Hesap ile aylık %13,50 mevduat faizi
  • Odeabank Oksijen Hesap ile aylık 14,50 mevduat faizi

Bunların yani sıra Şekerbank Sözünde Duran Hesap ile QNB Finansbank Çekici Hesap yine aynı faiz oranları ile müşterilerini karşılıyorlar.

E-Mevduat Hesaplarına Özel Faiz Oranı

Mevduat hesaplarını internet yada telefon bankacılığı üzerinden açmak isteyenler için bankalar daha yüksek mevduat faizi oranı veriyorlar. Örnek olarak ise Denizbank şubelerinde 25.000 ile 10.000 TL arasında açılan mevduat hesabında 366 ile 400 gün arası vade oranlarına %5,50 faiz veriyor. Ancak bu miktarda bir mevduat hesabını online yada telefon bankacılığı üzerinden açarsanız bu oran %13.75 olarak değişiyor.

1000 gün vade tercihine ise daha yüksek faiz oranı veriliyor. HSBC Bankası Advance ve Premier müşteri olan kişilere özel şartları karşılamaları halinde %11 sürekli faiz oranı sunuyor. Anadolubank internet mevduat hesabı açan kişilere 32 ile 1096 gün arasındaki vadelerde %12,75 faiz oranı veriyor. Ziraat Bankası 365 ile 400 gün, Yapı Kredi Bankası 187 ile 730 gün arasına %10 faiz uygulaması yapıyor.

1 Yıl Vadeli Mevduat Hesabı Karlı Mı?

Finansal okuryazarlık konusunda güçlü olmayan kişiler büyük hızla değişen ekonomide birikimlerini risk almadan değerlendirmek için 1 yıl vadeli mevduat hesabını tercih ediyorlar. Diğer yandan riski göze alan ve doğru değerlendirme yapan kişiler aylık yada günlük bazda daha fazla kazanç sağlayabiliyorlar.

Bankalar yıllık vadelerde yüksek faiz oranını fon ihtiyacından dolayı avantajlı hale getirdiklerini söylüyorlar. Bu bağlamda riski sevmeyen kişiler yıllık vadelerde birikimlerini değerlendirebilirken risk almayı ve finans gidişatını iyi bilen kişiler daha kısa vadelerde yatırım yapmaları daha mantıklı olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*