Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Banka Borçları

Özel Bankalar bazı alacaklarını daha doğrusu sorunlu kredilerini 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 143 Maddesine istinaden bu amaçla kurulmuş kurumlara devretmektedir Yine 2017 yılının ocak ayında çıkan KHK ile de artık kamu bankaları da yasal takibe düşen geri ödenmesinde sıkıntılı olan icraya intikal eden kredi, kredi kartı ve diğer tüm alacaklarını bu firmalara devredebilecek.

Peki banka neden kendi alacağını başka firmalara devreder derseniz öncelikle banka bu sistem sayesinde sorunlu kredi takibi ile uğraşmamakta yine en önemli husus bankaların verdiği kredilerin geri dönüş makası açılması banka sicilinde olumsuz etki etmektedir örneğin verdiği kredilerin %40 takibe icraya düşen bankaya BDDK incelemeye alır hatta el dahi koyabilir.  Neyse konumuza dönelim. banka borcunu ödemeyen ve farlık şirketlerine devredilen banka kaynaklı kredi kredi kartı gibi borcu olan tüketici ne yapmalı nasıl bir yol izlemeli.

Kredi Borcu Ne Zaman Varlık Şirketine Geçer

Öncelikle bunun bir şartı ve zamanı yoktur, Ancak bankalar kredi alacaklarını ihale usulü satışa çıkartırlar ve en iyi teklifi veren firma bu borcu satın almış olur aslında bir nevi factoring şirketi gibi değerlendirilebilir. Her kredi borcu illa şirkete devredilir diye bir durum yoktur bankalar yıllık bilanço ve değerlendirmelerden sonra yıllık olarak gerek görülürse borç tasfiyesine giderler ve genelde küçük bankalarda daha çok uygulanır Örneğin İş Bankası bu sistemi kullanmamıştır Ama HSBC tüm alacaklarını firmalara devretmiş yani satmıştır. Yine Akbank ta bu sistemi kullanmıştır.  2017 Ocaktan itibaren Ziraat Bankası Halkbank ve Vakıfbank ta bu şekilde alacaklarını satabilecektir.

Varlık Şirketinde Olan Kredi Borcu Taksitlendirme

Ödenmeyen icrada olan borç olaki bir varlık şirketine devredilmiş ise sizin mutlaka haberiniz olur, firma bankadan sizin borcunuzu almış ise size telefon ile ulaşacaktır böyle bir durumunuz olursa öncelikle daha önce borcunuzu takip eden hukuk bürosunu arayın ve teyit ettirin ondan sonra firma ile görüşün ödeyebileceğiniz teklifi sunun yapıcı olun ve mesela aylık şu kadar düzenli ödeyebilirim gibi tekliflerde bulunun emin olun 36 aya kadar taksitlendirme dahi sunacaklardır ancak 12-24 ay kolaylıkla taksitlendirme imkanı sunmaktadırlar. Daha önemlisi elinizde nakitiniz var ise peşin ödemelerde çok büyük indirimler alabilirsiniz. Örneğim 12.000 TL olan bir borcu peşin 7-9 Bin arası kapatabilirsiniz. Yine 10-11 Bin arası direk 24 aya bölebilirler. Sadece samimi olun ödeyeceğini beyan edin.

Mallara Konulan İcralar Varlık Şirketine İntikal Eder mi?

Banka borçlarından ev araba arsa gibi taşınmazlara satılamaz şerhi düşülür ve borç bitene kadarda o malların satışı söz konusu olmaz, peki varlık şirketine devredilmesi halinde ne olur derseniz icra şerhi aynen devam eder yani icra dosyası da firmaya devredilir varlık şirketi mallarınızı dilerse satışa çıkartabilir.

Yine varlık şirketi bu alacağına binaen maaşınıza icra işlemi uygulayabilir edindiğiniz mallara satılamaz şerhi düşürebilir hatta satışa dahi çıkartabilir.

Özetle bu alacak artık firmanın alacağı olmuş oluyor ve yasal olarak tüm enstrümanları kullanabilir burada tüketici pazarlık gücünü iyi kullanmalı taksitlendirme veya peşin ödemelerde avantajlı çıkması olasıdır.


12 Comments Posted

 1. 2004 Senesinde Varlık Yönetime Düşmüş Bir Borcum Var, 5000 TL Civarında İdi, İcra Dairesine Gittim Evrakları Bile.Bulamiyorlar. Sadece Karar Defterinde Acz İle Kapandı Gibi Bir İbare Var, Çalışmıyorum, Herhangi Bir Gayrimenkul Yada Arabam Vs Hiç Bir Şeyin Yok. Borcumuda 30.000 TL Diyorlar. Şimdi Tekrar Aradilar Ve Bana E-devlete Girip Tapu, Sigorta Kaydimi vs Onlara Atmami İstiyorlar.. Davada Halen Daha Yetkili İseler Benim Bilgilerimi Nasıl Göremiyorlar. Bu Konuda Bilginizi Rica Ediyorum..

 2. yapı kredi varlık şirketine vermiş 18 bin tl borç var önden 4500tl verirseniz geri kalanı 8 aya bölürüz diyor bende bu paranın ne zxamana kadar 4500 tl ödemesini sordum 10 gün içerisinde dedi fakat 10 günde bu parayı verebilmem imkansız taksit seçeneği 36 ay en az veya yukarısı olurmu teşekkürler.

  • Evet aslında 24 aya kadar kolaylıkla yapmaktadırlar siz ısrarcı olun önden mümkünse 2-3 bin verin kabul edeceklerdir ancak ilk etapta biraz direneceklerdir.

 3. Merhabalar 2009 yilindan kalma akbank borcumu varlık şirketi devir almış akbank hiç bir şekilde haciz işlemi falan uygulamamıştı bana ben bu şirketle görüşmedim daha msj atıp duruyor üzerime kayıtli mal yok banka hesaplarina el konacak haciz işlemi başlatılacak diye msjlar geliyor bundan ne çıkar

  • sizin aramanızı bekliyorlar arayın görüşün makul bir ödeme planı isteyin yardımcı olurlar. tabi maaşınız mal mülk varsa haciz yollayabilirler.

 4. Varlik sirketine karsi yokluk sirketi kuralim
  Bunlar ne kadar borcu aldiklarinida soylemiyor neye gore faiz ekleyip indirim yapiyorlar belli deyil
  Bide 2 taksit yapalim diyorlar ödeyene sicil affi dediler ee tarih gecti ne olacak ödeyemedik bu sirketin sahipleri kim bizide sirkete alin calisalim maasimizdan al kazan kazan mantigi uyarmi
  Bayram kampanyasi varmis deliye hergün bayram ne olacak simdi

 5. Kredi kartı borcum varlık şirketine devrolmuş.Görüşme halindeyiz.İndirim yaparlarsa ödemeyi düşünüyorum.Eşimin adına kayıtlı 2 aracımız var.Bu araçlara işlem yapabilirlermi?

  • 20 yıl zaman aşımı var eninde sonunda sizi bulurlar borç peşinizi bırakmaz.. Bir mal mülk edindiğinizde illaki sizi bulurlar. Ama dünyalığınız yok ise ve çoluk çocuğunuza bırakacak bir şeyiniz yok ise ödemeyin mirasçılarınızda reddi miras yapar olay kapanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*