Yerli ATM

Yerli ATM Geliyor!

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen milli ATM alışılagelmiş tüm ATM mantığından çok daha fazla özelliğe sahip olarak gelecek. 140 farklı işlemi aynı ATM üzerinden yapabileceğiniz makinalarda örneğin 1 dakika içerisinde ehliyet alabileceksiniz.

Milli ATM İçin Geri Sayım

TÜBİTAK desteği ve Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen teşvik ile üretilen ATM 140 farklı işlemi yapmaya olanak tanıyor. Bu ATM’ler ile ehliyet çıkartılabilir, devlet kurumu ödemeleri yapılabilir ve istenilmesi halinde görüntülü arama yaparak müşteri hizmetlerinden yardım isteyebilirsiniz. Yapılan işlemlerden bir diğeri ise kent kartların dolumu bu ATM’ler tarafından yapılabilecek olmasıdır. Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde üretilen yerli ATM’ler için ABD dahil onlarca ülke sipariş sırasına girdiği belirtiliyor. İlk olarak kamu bankalarında ve işlemlerde kullanmak için 6 ay içerisinde hayatımızda yerini alacak.

Can Yanyalı Tarafından Yapılan Açıklamalar

Elektronet firması tarafından geliştirilen milli ATM için firmanın icra kurulu başkanı olan Can Yanyalı açıklamalarda bulundu.

  • Yanyalı yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD, Almanya, Malta ve Gana’ya bu ATM’leri ihraç ettiklerini belirtti.
  • Yapılan açıklamada söz konusu ülkeler bu teknolojiye 20 milyon dolar tutarında yatırım yaptıkları da belirtildi.
  • 6 aylık Ar-Ge sürecinden geçen yerli ATM 1 milyon dolarlık yatırımla ortaya çıktığı açıklandı.
  • Türkiye içerisindeki tüm ehliyetler ve araçların ruhsatlarının yerli ATM tarafından basılabildiğini belirten Yanyalı yurtdışına ihraç ettikleri bu cihazlarda sadece cihaz satışı yapmadıklarını cihazda yapılan her işlemden %10 ile %30 oranında kar ortaklığı yaptıklarını da belirtti.

Farklı bankaların kredi kartları ile yapılan işlemlerde yerli ATM’ler diğer ATM’lere göre avantaj sağladığı için bankaların kısa süre içerisinde bu teknolojiye geçmesi bekleniyor. Can Yanyalı yaptığı açıklamada ‘’neden onlarca ATM üzerinde işlem yapıyoruz?’’ dedi. Tüm bankacılık işlemlerinin yanı sıra vergi işlemleri ve ehliyet ruhsat gibi birbirinden farklı tüm işlemlerin tek makina ile yapılması varken tüm kurum ve kuruluşlar kendisine özel farklı cihaz kullanarak benzer işlemlerin onlarca kola ayrılmasına neden oluyor.

Yerli ATM aynı zamanda evrak işlerini daha aza indirdiği için kurumların daha az çalışana sahip olarak giderlerini azaltabileceği de belirtiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*