Ziraat Bankası Enerji Verimliği Kredisi

Ziraat Bankası Enerji Verimliliği Kredisi

Büyük işletmeler ile KOBİ’ler arasındaki açığın kapatılması, KOBİ’lerin kar ve verimlilik oranlarının artması ve reel sektörün desteklenmesi için gerekli olan finansmanı Ziraat Bankası Enerji Verimliliği Kredisi ile KOBİ’lere sunuyor.

Dünya Bankası Destekli KOBİ Kredisi

Uygun faiz oranı ve uzun vade imkanları ile KOBİ’lere destek sunan Ziraat Bankası Dünya Bankası tarafından verilen destek ile bu krediyi müşterilerine sunuyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin enerji tasarrufuna yönelik yatırımlarını artırmak için gerekli olan finansmanı uzun vadeli ve uygun faiz oranları ile Ziraat Bankası sunuyor. Enerji Verimliliği Kredisi tüm detayları ise şu şekilde;

  • Azami olarak 40 milyon TL net satış hasılatı elde eden ve en fazla 250 çalışana sahip işletmeler Ziraat Bankası ile çalıştıkları taktirde bu krediden faydalanabiliyorlar.
  • Diğer yandan 150 milyon TL net satış ile en fazla 1.500 çalışana sahip olan KOBİ’lerde bu fırsattan faydalanabiliyorlar.
  • İşletme içerisinde kullanılan enerjinin düşürülmesi için gerekli olan teknolojilerin alınması için verilen bu kredi hem gerekli olan makinelerin elde edilmesini hem de faturaların düşmesini sağlıyor.
  • Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi anapara ödemesiz bir şekilde 8 yıl vadelere kadar 3, 6 hatta yılda 1 defa ödemeli şekilde ödeme seçenekleri sunuyor.

Verilen kredi dolar cinsinden ve değişken faizli olarak finanse edilen kredi ile Ziraat Bankası müşterilerinin yaptıkları yatırımın sonucunda %20 enerji tasarrufu sağlayacağını açıkladı. Diğer yandan yatırımdan elde edilen gelirin en az %50’sinin enerji tasarrufundan sağlanacağı da yapılan hesaplar sonucunda Ziraat Bankası açıklamalarında yer aldı.

Kredi Limitleri

Dünya Bankası destekli olan bu kredi Ziraat Bankası tarafından fatura gösterilmesi karşılığında kullandırılabiliyor. Fatura ile kullanılan kredi en az 250.000 dolar en fazla 3.5 milyon dolar ve orta ölçekli firmalar için de 5 milyon dolar olarak belirleniyor. Küçük ve orta ölçekli KOBİ’ler için sunulan bu fırsat Dünya Bankası’nın desteği devam ettiği sürece kullanıma açık olacak.

Tüm dünya ülkelerinin artık enerji verimliliği yönündeki bilinçliliği artırmak için sunduğu bu imkanlar uzmanlar tarafından oldukça olumlu yorumların alınmasını sağladı. Özellikle atmosferi kirleten maddeler salınımını azaltan filtrelerin kullanılmaya başlanması sunulan bu kredi ile artık zararlı madde salınımı olmayan teknolojiler ile daha kolay olacağı ön görülüyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*