TOKİ borç yapılandırması

Ziraat Bankası ve Halkbank TOKİ İndirimi Yaptı

Kira ödercesine ev sahibi olmak isteyen kişiler için iki devlet bankası büyük faiz indirimine gitti. Her yıl TOKİ konutları ile yüzbinlerce insan kendi evlerine kavuşuyor. Oldukça düşük oranlardan ihtiyacı olan kişileri ev sahibi yapan TOKİ aynı zamanda lüks konut inşaatları da yapıyor. Her iki alıcı için de Ziraat Bankası ve Halkbank gibi iki dev devlet bankası TOKİ’den alınacak konutlara uygun konut kredisi faiz oranları sunuyor.

Yüzde 20 İndirimli TOKİ Borcu

TOKİ’den ev alan kişiler borçlarını tamamen kapatmak için yapılandırmayı bekliyorlardı. Gelen yeni yapılandırma haberi ile borçlarının tamamını kapatmak isteyenlere %20 oranında indirim veriliyor. Pek çok ev sahibi bu indirimden faydalanmak için bankalardan kredi çekerek düşük faiz oranları ile %20 kar elde etme yolunu tercih etti. Elde ettiği kardan oldukça düşük bir kısmını bankalara konut kredisi faizi olarak vermeyi kabul edenler için Halkbank ile Ziraat Bankası faiz oranlarını düşürerek daha çok yardımcı oldular.

Halkbank ve Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Sadece TOKİ üzerinden alınan konutlar için özel olarak hazırlanmış konut kredisi faiz oranları ve vade seçenekleri şöyledir;

  • 24 aya kadar vade seçeneği tercih edilmesi durumunda faiz oranı %0,80 olarak belirleniyor.
  • Eğer 25 ile 48 ay arasında vade seçeneğini tercih ediyorsanız faiz oranı %0,89 seviyesine çıkıyor.
  • 49 ile 60 aylık vade seçeneğinden faydalanmak isteyenler için faiz oranı %0,90 oluyor.
  • Son olarak en yüksek vade oranı olan 61 ile 120 ay seçenekleri için ise konut kredisi faiz oranı %0,95 olarak belirlendi.

Ziraat Bankası ile Halkbank tarafından sunulan bu imkanlar sonrasında TOKİ borçlarını toplu ödeyenlerin oranı %40 seviyesini buldu. Bu şekilde toplu ödenmesi halinde 100 bin TL olan borçtan 20 bin TL kar elde ediliyor. Aynı zamanda bu kar oranı için bankaya ödenecek örnek faiz oranı;

  • 100 bin TL için 24 ay vadeli konut kredisinde 11 bin 138 TL faiz veriliyor.
  • Bu hesaplama üzerinden ödenecek aylık taksit tutarı ise 4 bin 596 TL olarak belirleniyor.

Konut Kredisi Yapılandırması Nedir?

Yapılandırma TOKİ tarafından %20 indirim olarak sunulsa da tüm bankalar konut kredilerinde yapılandırma yoluna gidiyorlar. Faiz oranlarının konut kredisi aldıklarındaki oranlardan daha düşük olduğu zaman ev sahipleri kredi aldıkları bankaya giderek yapılandırma isteklerinde bulunabiliyorlar. Bu yapılandırma isteği üzerine borçluya yeni bir kredi çektirilerek diğer kredi bu miktar üzerinden kapatılıyor. Sonuçta toplam faiz oranı ve masraflarla birlikte eski konut kredisinden daha avantajlı olan yeni kredi borcu kaldığı yerden ödenmeye devam ediliyor. Bu şekilde konut kredisi yapılandırması gerçekleştirilerek borçlunun kısa vadede borcunu bitirmesi hedefleniyor. Ancak konut kredisi çekmiş kişiler faiz oranlarını iyi bir şekilde takip etmesi sonrasında zamanı geçmeden bankalarına başvurması gerekiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*