Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası’ndan Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası 18.04.2016 tarihinden sonra Çeyiz Hesabı açanlar için 27 yaşını doldurmadan 3 yıl birikim yapanlar için %20 devlet katkılı birikim değerlendirme imkanı sunuyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı’ndan Kimler Yararlanabilir?

24 yaşını doldurmayan ve daha öncesinde herhangi bir evlilik yapmamış olan her Türk vatandaşı bu fırsattan yararlanabilir. Diğer yandan evlilik tarihinden 3 yıl öncesinde başlayıp düzenli olarak ödeme yapanlar ile 27 yaşı dolmadan önce ilk evliliğini yapıp nikah tarihinden sonraki 6 ay içerisinde gerekli belgeler ile başvuru yapanlar %20 devlet katkısından faydalanabiliyorlar. Ödemelerin aksatılması durumunda ise devlet katkısı kazanma şansı kaybediliyor.

Çeyiz Hesabı’nın Avantajları

Akla ilk gelen özelliği yatırılan tutarın %20’si kadar devletten destek alıyor olması geliyor. Diğer bir özelliği ise hesaba ek olarak para yatırılmak istenirse belirlenen üst limiti geçmeden istendiği zaman ödeme yapılabiliyor. Üstelik 1 defaya mahsus olarak üst sınırı aşan tutarda para yatırılabilirsiniz. Hesap sadece TL cinsinden açıldığı için kur farkı nedeni ile yaşanan kayıpların önüne geçiliyor.

Vadelere Göre Devlet Katkısı Oranı

  • 36 ile 47 ay arasındaki vade seçeneklerine %10 devlet katkısı veriliyor bu katkı oranı azamı olarak 4.384,95 TL oluyor.
  • 48 ile 59 ay arası vade için ise %15 devlet katkısı veriliyor bu oranda azamı katkı tutarı da 4.933,07 TL olarak hesaplanıyor.
  • Eğer 60 ay ve üzeri olarak çeyiz hesabı açmak istiyorsanız devlet katkı oranı %20’leri görebiliyor. Bu durumda ise azamı katkı tutarı 5.481,19 TL oluyor.

Bu oranlara göre 60 ay ve üzeri birikimlerde devlet daha fazla katkıda bulunurken kısa vadeli birikimlerde de 4 bin küsür TL destek vererek azımsanmayacak oranda birikiminizin değerlenmesini sağlıyor.

Ödeme dönemleri aylık olarak seçilirse asgari olarak yapacağınız ödeme 109.62 TL oluyor ve azamı birikim 1096.24 TL oluyor. Ancak diğer yandan 3 aylık periyotlar halinde ödeme dönemi tercih edilirse bu durumda ödeme tutarı 328,87 TL oluyor. Bu bağlamda azamı birikim tutarı da 3288,71 TL oluyor. Hesap ilk açıldığı zaman 2017 yılı rakamlarına göre 1 defaya mahsus olarak 16.443,56 TL para yatırılabiliyor daha sonrasında ise belirlenen oranlarda ödemeler yapılarak devlet katkısından daha fazla faydalanılabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*