Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur?

Kredi, kredi kartı borcu, senet borcu gibi borçlardan dolayı kişinin varsa maaşının 1/4 oranını geçmemek şartı ile İcra Müdürlükleri marifeti ile kesinti yapılır. Peki diğer gelen veya gelecek icralar ne olur ikinci üçüncü icra gelirse maaştan kesilebilir mi? Sıraya mı girer kesilmesi sağlanabilir mi? gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Alacakların icra yolu ile tahsili borç veren veya hizmeti sağlayanı koruyan bir sistem bulunmakla birlikte aynı şekilde borçlunun da korunması hedeflenmiştir bu nedenle icra maaşında sadece 1/4 oranında uygulanır ve başkaca kesinti yapılamaz, iki değil oniki icrada olsa milyarları da bulsa ilk icra bitmeden kesinti yapılması mümkün değildir. İlk gelen İcra kararı işleme alınır ve akabinde gelen tüm icralar sıraya eklenir. Burada işverene düşen ilk icra kesintisi yapılıyorsa gelen İcra yazılarını geliş sırasına göre sıraya koyar ve bunu ilgili İcra Müdürlüğüne bildirir.

Borçlu maaşından ikinci icranın kesilmesine muvafakat vermediği sürece de ikinci icrasının kesilmesi mümkün değildir. Bu konuda İcra Müdürlüğü veya İşveren tasarruf kullanamaz kullanırsa yasa dışı işlem yapılmış olur. Ancak Borçlu İcra Müdürlüğüne kendisi muvafakat verirse ancak verdiği tutar kadar kesinti yapılabilir.

İcra ya muhatap olan kişi borcun bitmesi için maaşından ikinci icranın kesilmesi isteyebilir bunun için borcu takip eden hukuk bürosuna yada İlgili İcra Müdürlüğüne giderek maaşından icranın kesilmesi için muvafakat verebilir yine kesilecek tutarı borçlu belirler ve karar verici konumdadır. Hukuk bürosuna yani avukata gittiğinizde yeterli olmayacaktır avukat hazırlayacağı belgeyi İcra Müdürlüğü nezdinde maaştan kesintiye muvafakat verdim şeklinde yazılı beyanda bulunmanız gerekir ve takip eden ay İcra Müdürlüğü iş yerine yazılı gönderi ve işleme alınır. Uygulama ise örneğin maaşınızdan ilk icra 1/4 oranı 500 TL sabit kesiliyor, muvafakat verilen tutar da diyelim 350 TL ikiside kesilir ve ilgili icra hesaplarına aktarılır.

Burada borçlulara önerimiz maaşınızda icra var nasılsa sırada bekliyor konusunda biraz daha düşünmelerini öneriyoruz, örneğin 150-200 neyse artık kesilmesini sağlayabilir en azından borcun ödenmesine azda olsa başlamış olursunuz. Yine iş yerinize bazen İcra gelir orada gelen görevlilere muvafakat verebilirsiniz. bakın dikkat edin ödeme taahhüdü değil ona dikkat edin. taahhüt farklıdır ve ödeme zorunluğu vardır ödenmez ise hapis ihtimali söz konusu olabilir. Ancak maaştan kesilmesine muvafakat vermek farklı mesela muvafakat verdiniz ama işten 3-5 ay sonra ayrıldınız bundan sorun olmaz maaştan verdiniz ama maaş yoksa muvafakatta yoktur. Nasıl İcra maaş yokken kesemiyor ve bekliyorsa oda öyledir.

Kısaca muvafakatname vermek sırada bekleyen icranın kesilmesi sağlar, kimse vermeye zorlayamaz, tutarıda borçlu belirler isterse kabul etmez. Yine hatırlatalım icraya ödeme taahhüdü vermek ayrı bir konu ve verirseniz elinizi kolunuzu bağlamış olur ve beyan ettiğiniz tutarı ödemek zorundasınız cayma hakkı da yoktur. ödeyemeyeceğiniz taahhüdü vermeyin.Maaşta İcra Varken Diğer İcralar Ne Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar,
  Sayın admim ….. 16. İcra Dairesi Dava Açılış Tarihi 05/09/2017 …. hukuk bürosu arayıp sürekli telefonda taciz ediyor güya avukatmış beni arayanlar ayrıca bugün arayıp kamyon yola çıktı birazdan görürsün sen diyip telefonu yüzüme kapattı bu avukatlık bürosu. Sürekli eşim dostum akrabama adımı soyadımı yazıp icra dosyanız var diye mesaj çekiyor ben nasıl bir yere düştüm bu nedir başıma ilk defa böyle bir şey geldiği için ne yapacağımıda bilmiyorum biraz bilgi verirseniz bu konu hakkında çok memnun olurum.

  1. Süleyman dedi ki:

   Tüm mesajların ekran görüntüsünü alın yine ses kaydı alın hatta bir daha ararlar ise ses kaydınızı aldım sizi ilgili bağlı bulunduğu baroya şikayet edeceğim dersiniz hatta edin yine savcığa hakkınızda şikayette bulunacağınızı da belirtin tehdit, şantaj ve kişisel bilgileri ifşa etmekten aynen böyle söyleyin. Birde borç size tebliğ edildimi yani icra müdürlüğünde size 7 gün süre veren bir karar tebliği edil mi? birde borç ne kadar?

 2. ali dedi ki:

  iyi gunler vodefone bayisinde benimadıma usuzlsuz telefon alınmışbilgim dışında kimlik bilgilerimi kulanmışlar cumhuriye baş savcılıkta bulundum dosyam daha soruşturmada acıklanmadı ama evime icra kagıdı geldi maaşımkesilecek bu konuda ne yapmam gerekir savcılıkta sonucu bekliyorum

  1. Süleyman dedi ki:

   İcra müdürlüğünden tarafınıza gelen ödeme emrine itiraz edin yasal süresi içinde gerekçe olarak borcun size ait olmadığını konunun yargıya taşındığı bahisle borcu kabule etmeyin ayrıca telefon sözleşmesinde bulunan imzanın size ait olmadığını belirtin. yedi gün süresi var.

   1. ali dedi ki:

    malesef icra kagıdı gelirkeen bn evde degildim kardeşim evdeydioda unutmuş nasıl olacak yani şimdi ben bu borcu ödeyicekmiyim

 3. Nihal dedi ki:

  4 bankaya borcum var artik son durumdayim hic birini ödiyemiycem krdayim eşyalarimin coğunu sattim tek basıma calısıyorum 1600tl maaş aliyorum ne kadarini keserler pirimime yada ikramiyememe el koyarlarmi

  1. Süleyman dedi ki:

   Prim ve ikramiye hepsi icra konusu edilebilir, maaşınızın 1/4 oranında kesilir o kadar madem bu durumdasınız hiç bişey olmaz korkmayınız maaşınızdan ilk gelen keser diğerleri sıraya girer bekler zaten evde de eşya yok ne alabilirler ki. Hapis durumuda söz konusu olmaz ola ki sizi ararlar icra gelecek polis sizi alacak hapse gireceksiniz vs laflaraına da kulak asmayın sizden ödeme taahhüdü imzalamanızı isterler onuda imzalamayın çok kem küm ederler ise maaşım var gelin alın dersiniz.

 4. ata elcı dedi ki:

  Sayın admin, yaklasık 90000 tl borcum var esımden ayrıldım, katılım alacağı davamız suruyor, 90000 tl borcum ıcraya verildı,maaşımdan kesiliyor, eskı esım de 50000tlık katılım alacağı davayı kazandı ve yakında ıcraya verecek, borc kesilmede eskı esım 1.sıraya gecebılir mı, konu katılım alacağı oldugu ıcın,tesekur ederım

  1. Süleyman dedi ki:

   Katılım alacakları icrada sıraya girer sadece aylık nafaka kesintileri direk yapılır. yani bir icra kesintisi var ise maaşınızda sıraya girer ve bekler sırası gelene kadar.

 5. Murat.z dedi ki:

  Merhaba eşimden ayrıldım ve tazminat olarak 15000 tl ödemeyi mahkemede kabul ettim fakat ödeyemedim maaşıma haciz konuldu asgari ücretle çalışıyorum çocuğumada aylık 200 lira nafaka kesiliyor nafaka bodroda avans olarak görünüyor haciz işlemi toplam para üzerinden yapılıyor ve bu beni zorluyor nafakadan kalan tutar üzerinden 1/4 haci uygulamasına gidilemez mi acaba varmı bunun bir yöntemi teşeklür ederim

  1. Süleyman dedi ki:

   İcra veya aile mahkemesi kararı ile kesilen nafaka düşüldükten sonra kalan tutarın 1/4 icraya kesilir. İş yeriniz ile görüşün ve o tutarın nafaka kesintisi olarak belirtilmesi gerekir aksi durumda iş yeriniz zan alında kalır. Kısaca maaşınızdan nafaka kesilir kalan tutar 1/4 kesilir.

 6. atilla dedi ki:

  mrb. benim maaşımda icra var ve başka bir banka da sırada bekliyor fakat şahsın birine borcum var ve bana şözleşme gibi bişey imzalayıp miktarı belirleyip icraya verirsek sıraya girmeden bende alacağımı alırım diyor. böyle bir şey söz konusu mu?

  1. Süleyman dedi ki:

   Burada tuzağa düşmeyin taahhüt vermeyin ama maaştan icranın kesilmesi için icraya muvafakat verebilirsiniz ama bunun için icra dosyasının açılması gerekir. Birde maaştan kesilmesi için verilen muvafakatlar da tutarı siz belirlersiniz. mesela aylık 300 dersiniz ve maaşınızda icra da olsa kesilir.

 7. hüseyin dedi ki:

  Sayın admin ben emekliyim 6 bankaya borcum var bir bankaya emekli maaşımın 1/4 ü kesiliyor tekrar bir devlet kurumunda müteahhit işçisi olarak çalışmaya başlarsam aldığım maaşın ne kadarını keserler.

  1. Süleyman dedi ki:

   Emekli maaşından icra kesilemez muvafakat vermediyseniz. 1/4 kesilir.

   1. hüseyin dedi ki:

    Benim öğrenmek istediğim tekrar bir devlet kurumunda müteahhit işçisi olarak işe başlarsam maaşımdan ne kadar kesilir .1/4 mü yoksa alacağım maaşın tamamı mı

    (Emekli maaşı değil müteahhitten alacağım maaş)

    1. Süleyman dedi ki:

     nereden alırsanız alın maaşınızı 1/4 oranında kesilir bu farketmez.

 8. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin bu bankadaki sözleşmelerin arasında boş kağıt imzalatıp taahhüt yerine kullanabilirler mi banka avukatı böyle birşey yapabilirmi
  cevap:
  Hayır taahhüt icra müdürü veya icra memuru huzurunda birlikte imza altına alınır başka türlü taahhüt verilmiş olmaz.

 9. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin a bankasına borcum vardı b bankasından a bankasını kapatmak için kredi çektim ama kapatmadım şimdi ikisine icralık oldu bunun la ilgili bilgi verirmisiniz ne gibi sıkıntı olur sadece maaşım var başkada hiç birşey im yok hapis söz konusumudur teşekkür ediyorum şimdi den
  cevap:
  Hapis cezası taahhüt verilmediği sürece söz konusu olmaz maaşınızdan da ilk gelen icra keser diğeri yasal olarak sıraya girip diğeri bitene kadar bekleyecektir.

  1. Ozgur dedi ki:

   Peki sayın admin sırada beklemez ise ne olur benim malım hiç birşey im yok
   cevap:
   Mecbur bekleyecek siz izin vermediğiniz sürece kesinti yapılamaz. ancak maaşınızdan onunda mesela ayda 300 TL kesilmesi için muvafakat vermeniz lazım aksi durumda mümkün değil sırasını bekleyecek. Bu esnada 2. sırada bekleyen borç avukatı tarafından aranabilir ve ödeme yapmanız ev haczi gibi durumlar tarafınıza hatırlatılır. Ev icrası sadece borçluyu ikna için yapılır hale gelmiştir.

 10. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin benim kredi kredi kartı borçlarımı ödeyemedim şimdi bir banka maaş icra koyarsa bir başka banka icra koyduğu zaman ne olur ilk banka birde kredi kartı ni icraya koyarsa nasıl olur maaş aldığım bankaya da icraligim maaşım dan ne kadar keser bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 11. Mustafa dedi ki:

  Admin benim akbanka 18000 kredi karti ve 30000 civari da kredi borcum var. Kartim avukatlik oldu kredimde olucak ayni banka oldugu icin sadece 4/1 kesinti yapilsa icra mudurlugunce borcumu sirasiylami tahsilat yaparlar. Maasim garanti bankasina yatiyor. Farkli bir kesinti olabilirmi.
  1. admin dedi ki:

   olmaz sadee maaşınıza 1/4 oranında kesinti yapılır bu kesinti iş yeriniz mutemetliği marifeti ile yapılır yani başka bankaya yatması elden almanız bişey değiştirmez. Birde ev araba vs var ise onlarada ilk etapta satılamaz şerhi düşülür ve sürece göre satışa çıkartılabilir.

 12. Halil YILDIZ dedi ki:

  Sayın Admin, ben x bankasından maaş almaktayım. Diğer bir x bankasından ihtiyaç kredisi kullandım. Maaşımın yaklaşık %65’i ihtiyaç kredisi olarak kesiliyor. İcralık borcumdan dolayı yine de maaşımın 1/4’üne haciz konulur mu?

  1. admin dedi ki:

   Evet icranız var ise maaşınızdan kesilir icra müdürlükleri kesintiyi bankadan değil doğrudan iş yerinize iletir ve kaynağından kesilir kalan tutar bankaya yatar.

 13. Bülent dedi ki:

  Sayın admin eve icra kağıdı geldi kredi kartı borcum yüzünden aradım avukatı benden birşey alamazsınız çünkü hiç bir şeyim yok dedim maasımdan kesinti yapabilirsiniz dedim şimdi yarın beni bekliyor ofisine muvaffakname imzala dedi. Sağlık probleminden dolayı heyet raporum var 40 günlük. İşe dönünce işten çıkartılabilirm yerime birini aramaya başlamışlar bile rapor dönüşü çıkışımı vermeleri için. Ne önerirsiniz hiç param da yok. Sözümü tutmayıp gitmezsem ne olur avukata ? Yada gidip maaş haczi için muvaffakname imzalarsam ? Acil yanıt alırsam çok sevinirim… teşekkürler…

  1. admin dedi ki:

   Mufavakatmane iel taahhüt ayrımına dikkat edin muvafakat verin maaş varsa kesilir maaş yoksa zaten mufavakatta yoktur işten çıkarılmanız elinizde olan bir durum değil ama ödeme taahhüdü verirseniz ve ödemez iseniz sıkıntı büyük hapis cazası dahi alabilirsiniz ödemez iseniz. avukata gidin gitmez seniz de bişey olmaz.. hatta gitmeyin.. maaşınıza icra yollasın zaten yollamıştırda siz taahhüt vermeyin ona dikkat edin. şayet ödemeyecekseniz.

   1. Bülent dedi ki:

    Çok ama çok teşekkür ederim gitmeyeceğim ?

 14. Murat dedi ki:

  Sayın admin maaşımda icra kesintisi var ayriyeten başka bir banka SGK rapor paralarıma bloke koyuyor bu normalmidir

  1. admin dedi ki:

   İcra kararı olmadan kesinti yapılamaz ancak rapor paralarınız borçlu olduğunuz bankaya yatıyorsa ondan dolayı hesaba giren tüm para otomatik olarak tahsilata girer. Özetle dava konusu edilmesi gerekir.

   1. Murat dedi ki:

    Borcum taşıtlar vergi dairesine fakat ziraat bankası yatırılan iş görememezlik rapor paralarına bloke koyıyor

    1. admin dedi ki:

     Yasal engel yok kesebilir.

 15. harun dedi ki:

  Sayın admin ben birinci sayfada size maaş aldığım banka icrada sırada beklerken 2. haciz uygulaması yaptı diye sormuştum sağ olun sizde yasal olmadığını söylemiştiniz. Yaşadığım süreci anlatayım Eylül ayı maaşımdan kesinti yapmadılar bu arada bende daha önce tüketici mahkemesine başvurmuştum mahkeme benden kesinti yapıldığına dair belge ve bankanın bana verdiği cevabı istedi gönderdim şimdi de bankadan cevap bekliyorlarmış en geç 90 gün içinde sonuçlanır dediler. umarım davayı kazanırım diğer arkadaşlara örnek olur.Teşekkürler.

 16. Murat dedi ki:

  Maasin dan 4/1 kesiliyor. Diğer banka sırada iken sırada olanlar eve icraya gelebilirmi. Bana mesaj atmış 2. Sıradaki icra avukatı merinos adresinize haciz gelecek diye bu dogrumu yoksa korkutmak icinmi lütfen yardım.

  1. Murat dedi ki:

   Cevap vermissiniz teşekkür ederim.

  2. admin dedi ki:

   Eve icra durumu genelde maaş olanadan son seçenek ve baskı amaçlıdır geleceklerini sanmam ancak yinede hakları var.

 17. Caner Seymen dedi ki:

  İyi Akşamlar herkese benim bir tane icram var kendi istegimle muvafakatname verdim emeklyim emekli maaşim dan kesiyor şimdi ben muvafakatname yi geri alabilirmiyim bankaya da kredi borcum var biri beni aydinlatsin icra kesildiği için kredi borcumu oduyemiyorum

  1. admin dedi ki:

   Muvafakattan cayma hakkınız yok maalesef

 18. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin benim iki kredi borcum vardı ödeyemediği m için banka müşteri hizmetleri arayıp yapılandırılm dedi bende yapılandırma yaptım ama ilk taksiti dahil gene ödeyemedim ne olur telefonda yapılandırma yaptık bunun hapis cezası olurmu teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Hayır hapis söz konusu değil

 19. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin icrada hangi malları kaldirabilirler teşekkür ler

  1. admin dedi ki:

   ikişer tane olan eşyalardan biri TV Buzdolabı bilgisayar mutfak gereçleri haciz edilemez,

 20. Murat dedi ki:

  Maasim da haciz var 4/1 kesiliyor diğer baSka bir bankanin avukatı mesaj etmiş mernis adresinize ev icrası gelecek diye bu mumkunmu

  1. admin dedi ki:

   eve icraya gelebilirler yasal olarak hakları var imkanınız var ise durumunuz izah edin bir icranızın olduğunu elden taksit yapmayı teklif edin yada maaştan sizin belirleyeceğğiniz bir tutarın kesilmesi için muvafakat verin tabi eve genelde gelmezler son kertede borçluyu baskı altına almak için bu yolu seçerler.

 21. önder dedi ki:

  kamu kurumunda taşeron firmada çalışmaktayım . maaşımda icra var . maaş hesabıma verği dairesi tarafından 2 bir bloke konmuş .konulan blokeyi nasıl kaldırabilirim. kanunen bloke koymaları mümkün mü..

  1. admin dedi ki:

   Vergi dairesi bloke koyabilir kamu alacakları önceliklidir. Ancak maaştan 1/4 oranı dışında kesilmesi de mümkün değil asgari geçin için bunun için işyerinize dilekçe verin.

 22. Sidan dedi ki:

  Slm boşanma davasından 20000 tl tazminat ödemem kararlaştırıldı işyerimde başka bir davadan dolayi icra yapıldı ve mallar 7 emin yapıldı tazminat alacagindan dolayi 2.icra işyerine geldi ve malları kaldıracaklarini söyledi 1 icra varken ve 7 emin iken 2.icra yapıp malları kaldirabilir mi

  1. admin dedi ki:

   tazminat ise normal icralar gibi sıraya girer yine mallarınız üzerinde başka icralar var ise tek başına gelip malları kaldıramaz. diğer tüm dosyalara müzekkere yazmaları ve birlikte satışa çıkartmaları yine en çok borçlu bulunduğunuz ve ilk gelen icra hangisi ise öncelik onundur satıştan kalan olursa tazminat için pay edilir. yani olmaz.

 23. İsmet turan dedi ki:

  Merhaba bir sorum olucak babam emekli ve ayni anda çalisiyor isyerinden alfigi maasa icra geldi ve bir mijtar kesinti yapiliyo difer bankada icraya vericek ikinci bir kesinti yapilamayacagini biliyoruz peki emekli maasina kesinti uygulanirmi istek disinda tabi tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   hayır emekli maaşından kesinti yapılmaz.

 24. Portakal dedi ki:

  Maaşa gelen 2. İcra sırada beklerken o borca faiz işlemeye devam eder mi?eve icra gönderirler mi ?devlet memuruyum icra kesintim devam ederken aynı banka kredi kartı borcum için de haciz koydu ancak 2. Sırada bekliyor bu dosya.Sürekli arayıp ödeme yapmazsanız faiz işler,evinize icra gelir,hapis cezası var deyip duruyorlar.cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   sırasını beklerken siz taciz edecekleri aşikar ancak eve gelme durumu çok zayıf bir ihtimal ev hacizleri daha çok borçluya taahhüt imzalatmak için kullanılır yoksa ev eşyalrından ekisi gibi ekmek çıkmaz onlara hapis söz konusu değil faiz konusu ise yasal faiz işler kafasına göre bindirme yapamaz. siz taahhüt vermeyin yeter.

 25. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin bana icradan ödeme emri geldi 7 gün içinde borcu öde yada itirazın varsa diye bide mal beyanı istiyor gıttim icraya mal beyanı kalktı dedi ordaki görevli avukata sordum tanıdığım oda kalktı dedi ne yapmam gerek zaten borcu ödeme gücüm yok maaştan 4/1 kesilip varsa daha sıraya girmiyormuydu teşekkürler

 26. Ozgur dedi ki:

  Sayın admin benim maaş aldığım bankaya borcum var ödeyemiyor um 3 takside geçti icraya düşmedi henüz maaşım yatigi zaman 1400 TL de 800 TL sini kesiyor başka bankaya hesap açtırıp oraya yatsa kesebilirlermi icra ile yada borcum olmayan banka bloke koyabilirmi teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   hayır kesemezler icraya verilirse 1/4 oranında maaşınızdan işvereniniz tarafından kesilir.

 27. Ozgur dedi ki:

  Sayın amin ben taahhüt vermedim sıradaki maaş sırasındaki avukat arayıp dava açacam diyor böyle birşey varmı

  1. admin dedi ki:

   hayır böyle bir şey yok sıraya girecek eşşek gibi bekleyecek ceza hapis ile tehdit ederse hadi len diyebilirsiniz.

 28. Hurşit dedi ki:

  Merhabalar benimde 5bankaya kredi kartı ve kredi borcum var işlerim ters gitti ve 5aydir ödeme yapamıyorum en sonunda icralık oldum bu bankalar icraya vermişler eve icra memurları gelecekmiş eve gelen icra memurları ikinci kez diğer borçlu olduğum bankaların icra memurları tekrar gelirmi Bir icra memuru geldiğinde başka icra memuru gelirmi elimde avucunda ne varsa bu bankalara verdim hiç birşey kalmadı üstümde de hiç bir şey yok sanırım maaşının 4/1ini kesecekler merak ettiğim bes ten sigortalıydim paraya ihtiyacım olduğu için ayrıldım bir miktar para yatacak paranın yatacağı bankaya borcum yok maaş ta oraya yatıyor bu paraya diğer bankalar el koya bilirmi bu parayı bu bankadan nasıl cekebilirim.sonucta maaşın 4/1kesilecek bu konuda bilgilendirir seniz sevinirim.borcum olmayan banka bloke koyarmi yada diğer borcum olan bankalar cekebilirmi.icraya gelen memurlar evrak imzalatmak isterse imzalamasam olurmu

  1. admin dedi ki:

   Bes alacağınıızı borcunuzun olmadığı bankaya alırsanız sorun çıkmadan çekebilirsiniz.ama hesapta tutmayın yattığı an hemen çekin. icra memurları daha doğrusu avukat size taahhüt imzalayın diye teklif ederse kabul etmeyin yasal yaptırımı yoktur tamamen sizin rızanız ile olur. eve gelirler ise esyayı yazın gidin dersiniz. esya sizin olsun

 29. Özgür dedi ki:

  Sayın admin Mehmet Bey’in dediği gibi bir durumda bizde oldu sıradaki bekleyen dava açarım diyor hapis yatarsın iz diyor ne yapmak lazım tam olarak

  1. admin dedi ki:

   sıkıntılı bir durum konuya ilişkin yazımızı inceleyin İcra Taahhüdünü İhlal Ettim Ne Yapmalıyım?

 30. İlhan dedi ki:

  Merhabalar benim iki adet ayrı bankaya icra dosyam var ve ikiside ayrı ayrı icra dairelerinde… Bunlardan birisi Maaş hesabım olan banka,,, fakat icra da sırayı alan diğer banka ve iş verenim maaşımdan icra dairesine 1/4 oranında aylık 500 TL kesinti yapıyor… Maaş hesabım olan bankada 3 aydır kesinti yapıyor 420+510+507 kesintiler yapmış durumda… Bu bankaya olan borcum kredi kartından dolayı ve taahhüt vermedim bu bankaya acaba yapmış olduğu kesinti yasalmı bankayı arıyorum hukuk bürosu kesiyor diyor, hukuk bürosunu arıyorum banka kesiyor diyorlar anlamadım gitti muhatap birisini bulamıyorum nedir bu durumda yapmam gereken teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Yasal değil maaş aldığınız bankaya dilekçe yazın maaşınızın eksik yattığını illegal şekilde icra kararı olamdan kesinti yapıldığını bunun yasal gerekçesini yazılı olarak isteyin ayrıca dilekçenizde konun yargıya taşınacağını söyleyin banka size gerekçesini yazılı söylesin sizde bunu iş mahkemesinde dava açın birde BDDK ya şikayet edin.

   1. İlhan dedi ki:

    Tamam peki 3 aydır kesmiş olduğu yasal olmayan tutarları geri alabilirmiyim… Bayaa bir kastı sıkıştırdı beni bu 3 aylık kesinti.

    1. admin dedi ki:

     Dava konusu etmeniz gerekir.

 31. Mehmet dedi ki:

  Sayın admin 5 adet icra dosyam var ve maaşımdan haciz var ilk dosyaya kesiliyor ama bekleyen dosyalardaki hukuk büroları bana ceza davası açacaklarını söylüyorlar ve hapis yatarsınız diyorlar bu durum nedir zaten maaşım hacizli bekleyen dosya bana niye dava açıyor veya durum nasıl oluyor teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   merak etmeyin öyle bir şey yok, hapis olayının tek şartı ödeme taahhüdü vermeniz bu taahhüt icra müdürünün huzurunda veya icra katibi ile birlikte imza altına alınır. ki, öyle bir şey yapmadığınız anlaşılıyor desin dursunlar.. Bir daha ararlar ise sizde ben taahhüt vermedim öyle bir durum söz konusu değil yasal olarak mümkün değil hatta bu tür söylemlere devam ederseniz konuşmalarınızı tutanak altına alıp hakkınızda tehdit davası açarım deyin. Korkmayın bişey yapamazlar.

   1. Mehmet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim baya canım sıkılmıştı bu olaya peki sırada bekleyen icra dosyası için bana tekrar dava açabilir ler mi

    1. admin dedi ki:

     değil sonraki bin taneede icra dosyanız olsa kimse sizi hapse atamaz… ödeme taahhüdü vermeyin yeter.

 32. zeliha dedi ki:

  iki banka borcum var digerleri dersane adliyede oaln vebbanka birclarimi kapatinca kredi cekebilirmiyim diger borclarminkapatmam inicn

  1. admin dedi ki:

   Banka borçlarının kapatılması halinde bankacılık istemi diğer icraları görmez ancak maaş bodrosu isterler ve maaşınız da icra varsa sorun olabilir. Ancak banka kaynaklı yani yasal takibe düşmüş borcu olanlara kredi çıkmaz

 33. Özgür dedi ki:

  Sayın admin şimdi benim 11 adet icram olmakta 70 bin borcum var 3 çocuğum var hiç bir şey im yok sadece maaşım var beni hapse atarlarSa ailem mağdur olur ödeyecek durumda yok ne olur ailem mağdur olmaması için ne yapmam lazım teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Yapmanız gereken ödeme taahhüdü vermemek o zaman kimse sizi hapse atamaz.

 34. Özgür dedi ki:

  Sayın admin mal beyanında bulunmamanin hapis cezası varmı

  1. admin dedi ki:

   hayır yok diyebiliriz ancak alacaklı siz mal beyanında bulunmaz iseniz sizi polis zoru ile mal beyanında bulunmak için getirtebilir şayet bulunmaz iseniz bu durum genelde alacaklı borçluya ulaşamadığında adresinde bulunmadığında başvurulan bir yontemdir. hapis olmaz polis zoru ile götürülseniz dahi mal beyanında bulunduğunuzda serbest kalırsınız. Haa ora da da ben mal beyanında bulunmayacak derseniz içeri girersiniz. her halde kimse böyle bişey yapmaz.

 35. Özgür dedi ki:

  Sayın admin babam tahudu ihlalden 3 ay hapis cezası alDi ve yakın zamanda ameliyat lari olmuştu sağlık durumu sıkıntılı 82 yaşında bir itiraz durumu olurum u teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Heyet raporu sağlanırsa bir ihtimal.

 36. Özgür dedi ki:

  Sayın admin taahhüt ihlal hapis cezası 1 defa 3 ay mıdır yani katlan ma ihtimali varmı babam 82 yaşında ve şu anda açık ceza evinde nasıl olur hastalığı da var kulağı bile duymaz avukata dava yı geri çek taksitlendirelim dedim ama yanaşmıyor nasıl olur

  1. admin dedi ki:

   taahhüdü ihlal davalarından 10 gün ile 3 ay arası ceza verilir ama genelde hakimler sağolsunlar 3 ay basar geçerler üst limit 3 aydır. açık ceza evinde olması cezayı düşürmez eklenir.

 37. Aydın kaya dedi ki:

  Merhabalar şu an da 3 adet icra var maaşımdan ilk sıradakine kesinti yapılıyor..maaş aldıgım banka ya olan icram 3. Sırada..maaş aldıgım banka maaşı yattıgında diger icradan kalan maaşımdan 1/4 oranında kesinti yapıyor..bankayla görüşmem de icra dosyalarına istinaden oldıgunu avukatlarından ögrendim…hiç kimse ilgilenmiyor cevap vermiyor….Bu konu olabilecek bir şeymi…degilse nasıl bir yol izleyerek bunu düzeltebilirim

  1. admin dedi ki:

   İşyerinize bildirin maaşınızı alamadınız bahisle Birde bankaya yazılı olarak maaştan yapılan kesintinin yasal dayanağı nedir tarafıma yazılı bildilrilmesi şeklinde dilekçe yazın ve iadeli taahhütlü mektup olarak gönderin ve gelen cevaba istinaden icra mahkemesinden maddi manevi dava açın.. ama öncelikçe şikayet deceğinizi durum düzelmez ise mahkemeye vereceğinizi banka söyleyin olmaz ise yolu izleyin.

 38. Özgür dedi ki:

  Sayın admin babam tahudu ihlal etmiş 3 ay hapis geldi 3 ay yatınca ne olur sonra teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   bir daha aynı icra dosyasından dava açılamaz. taahhüt ihlal edilmiş cezası çekilmiştir. tekrar taahhüt vermeyin ödemeyecekseniz.

 39. Şahin UÇAR dedi ki:

  Bende alacaklıyım. İcraya verdim senetleri. Ancak alacak sırası tam bana geldiğinde ilgili fabrika borçlunun işten ayrıldığı gerekçesiyle ödeme yapmadı. Daha sonra tekrar işe başladığı ancak diğer icra dosyalarının benim önüme geçtiğini öğrendim. Ayrıca yaptığım araştırmada borçlunun o tarihlerde işten ayrılmadığını öğrendim. Ne yapabilirim? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   İcra müdürlüğü başvurmanız gerekir ve iş yerinin ihmali aşan ve kasıt içeren şekilde hareket ettiğini ve mağdur olduğunuzu belirtir şekilde dava açın ve alacağınızı işyerinden tazmin yoluna gidin. bir avukata danışın

 40. Hakan dedi ki:

  Sayın admin merhaba, benim 6bankaya kredi kredi kartı khm borçların var ve su anda odeyemiyorum. Ana parası 4000 , 7000 , 10000, 15000 gibi toplamda 70000 e yakın borcum var. 1750 tl maaş alıyorum. Şimdi bankalar maaş hacizine girecek ve 4/1 kesinti yapacak sırasıyla. Benim merak ettiğim ilk konu borcum miktarı ve sırası yüksek olduğu için bazı bankalar maaş yerine eşya hacizine girermi? Ustumde ev araba taşınmaz yok. İkinci konu anaparasi 4000 tl olan borcuna haciz işlemi sırasında avukat vs masrafı dışında faiz işlemeye devam eder mi? Anaparasi 70000 tl olan bu borçlarının geri ödenmesinde toplam borcum faiz işlerse ne olur? Bir buçuk yıla kadar elden borçların var bunları ödedikten sonra maasimin tamamını bu borçlarına yatirabilirim. Yardımı için şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle eşya haczi çok yapılmamaktadır zaten eskisi gibi tüm terekeye toplayıp gidemiyorlar eve geldiklerinde size taahhüt imzalatmak isterlerse imzalamayın mevbur bekleyecekler 1750 maaşla bu borç bitmez size maliyeti en az 120 bin olur.

 41. Özgür dedi ki:

  Sayın admin geçen banka borcunu yasal takip aktarım servisine devri ne demek tır teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Borcunuz son evresine girmiş ve 10-20 gün içinde avukata devredilir ardından icra gelir bu alan son yapılandırma yapabilme alanıdır bunu kaçırırsanız direk avukat ve icra bankanızı arayın bir yapılandırma ve yeni ödeme planı işsteyin

1 2 3

Yorum Yaz

Yukarı Çık